Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кремъл осъди отказа на ЕС да обмисли отмяна на санкциите върху руската земеделска банка

Дмитрий Песков
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентите на Русия и на Турция Владимир Путин и Реджеп Ердоган са обсъдили възможността за подновяване на инициативата от 2022-ра година за безопасно преминаване на украински товарни кораби през Черно море и вдигането на санкциите върху износа на руски храни и торове.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков осъди отказа на Европейския съюз да обмисли премахването на санкциите върху руската земеделска банка като предпоставка за възстановяването на Черноморската инициатива.

"Ако европейските страни не искат да поемат по този път, това означава, че не искат да поемат по пътя на мира в унисон с усилията в Москва и Вашингтон", бяха думите на Песков.

Русия се оттегли от Черноморската инициатива, договорена с посредничеството на ООН и Турция, през 2023-а , тъй като Западът не бил премахнал пречките за нейния износ на храни и торове.

По-рано Путин предложи Украйна да се управлява от "преходна администрация" под егидата на ООН, Съединените щати и други страни с цел да се проведат президентски избори, след които да започнат мирните преговори. Европейската комисия отхвърли този призив. Путин също така заяви още, че руската армия ще "унищожи" украинските военни и призова генералите на украинската армия да свалят Зеленски, чийто първи петгодишен мандат изтече през май миналата година, но законодателството на страната не позволява провеждането на избори по време на военен конфликт.

Междувременно, Киев и Москва взаимно се обвиниха в нападения по енергийна инфраструктура.

Властите в няколко южни района на Украйна съобщиха, че съоръжения на националния петролен и газов оператор са били поразени през нощта при бараж с над 100 дрона.

От своя страна Русия обвини Украйна, че е предприела атака с американски ракети "Хаймарс" срещу газотранспортната система "Суджа" в Курска област, в резултат на която е предизвикан пожар и съоръжението е на практика разрушено. Киев отрече и от своя страна обвини за нападението руските сили.

"Суджа" беше ключова точка за транзит на руски природен газ към Европа през територията на Украйна до 1 януари тази година, когато Киев отказа да поднови договора за транзит. Макар тръбопроводната инфраструктура все още да е налице, съоръжението в Суджа ще трябва да бъде изцяло възстановено, за да възобнови дейността си.

Руското министерство на отбраната съобщи и за нападения по енергийни съоръжения в Белгород и петролна рафинерия в Саратов, както и за нов напредък - превзети селища в североизточната област Харков и в граничната област Курск, откъдето се стреми да изтласка украинските войски след близо осем месеца битки.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна