Проправителствените бойци в Мианмар обявиха частично двуседмично примирие след земетресението, което доведе до смъртта на над 1600 души. 17 са жертвите в Тайланд.
По данни на ООН над 1200 сгради са разрушени или повредени в Мианмар в резултат на труса от 7,7 по Рихтер. Сред тях са три училища и няколко храма.
Спасителните операции в Мианмар продължават, като екипи и оборудване вече пристигнаха от други страни.
Процесът са затруднява от транспортни проблеми - разрушени са много пътища, мостове.
Затворени са летищата в най-големите засегнати градове - Мандалей и столицата Найпидо. Вместо там самолетите със спасителните екипи и оборудване от други страни кацат на летището в Янгон. На място придвижването на спасителите и помощта също е тежко поради опустошенията и продължаващата гражданска война.
Има съмнения, че броят на загиналите може да достигне 10 000 души.
Мианмар е в критична ситуация, съобщават журналисти от районите, засегнати от трусовете:
"Земетресение от такъв мащаб става за първи път за столетия в Мианмар. Тук никой няма опита да се справя с подобни бедствия".
Очевидците на бедствието подчертават, че досегашната помощ не е достатъчна. Необходима е повече и то веднага.
Индия, Русия са сред страните, които оказват помощ. Великобритания ще отдели 13 млн. долара за хуманитарна помощ за Мианмар.
Силното земетресение с епицентър на около 17 км от гр. Мандалей нанесе щети и в съседен Тайланд. Природната стихия разруши сгради, мостове и други обекти. В столицата Банкок не е ясно колко души се намират под развалините на срутила се 30-етажна сграда.