Каква би била мотивацията във време на политически кризи, войни, мигрантски натиск и неясно бъдеще, да мечтаеш за единен Европейски университет за кино и медии? Една образована и културна нация е много по-трудно манипулируема и по-устойчива на предизвикателствата на днешния ден – категорична е проф. Елена Тренчева, зам. ректор на Национална академия за театрално и филмово изкуство "Кръстьо Сарафов" в София.
Сега представете си колко по-силна би била Европа, ако всички държави в нея залагаха на това. Тръгваме с малки крачки към голямата цел! Тази седмица професор Тренчева с нейни колеги и съмишленици от други европейски държави представиха официално в София FilmEU – Европейски университетски алианс за филмови и медийни изкуства, създаден за да насърчи високото ниво на образование, иновации и изследвания в областта на киното и медийните изкуства.
Алиансът обединява към днешна дата над 5 000 студенти и се стреми да укрепи позицията на Европа на международната кино сцена. Имаме визия за развитието на европейското образование и работим в тази посока, казва ръководителят на проекта за България проф. Елена Тренчева.
От 3 до 6 юни тази година НАТФИЗ в София ще бъде домакин и на голямата конференция на FilmEU – Summit 2025. Тазгодишната тема – "CommUnity" ще подчертае силата на сътрудничеството, споделените ценности и колективното развитие в европейската кино и медии. Очаква се да дойдат над 180 студенти, преподаватели, изследователи и професионалисти от филмовата индустрия, както от алианса, така и извън него. В рамките на фрума ще проведе и конференцията WIRE2025 (Widening Innovation + Research Excellence) – амбициозен проект за насърчаване на иновативни изследвания на FilmEU, финансиран от програмата Horizon Europe.
"Ключово за WIRE в София е, че ще направим голяма изложба, свързана с така наречения Artistic Research – интердисциплинарен подход, за който се говори вече 15 години, който се опитваме да популяризираме и в научноизследователските среди в България. Става въпрос за интегриране на творческите практики в решаването на даден научен казус, в създаването на нови научни теории. Вместо да използва традиционните научни методи, артистичното изследване разчита на творчески процеси, експерименти и критическо мислене за генериране на иновации в изкуството, дизайна, музиката, киното и други креативни сфери. Но за жалост в България все още сме доста маргинални по отношение на въвеждането на този, така да се каже, бранд в полето на научните изследвания, тъй като не ги подкрепяме по никакъв начин. И ако не е базирана на теоретични изследвания една докторантура много трудно би могла да бъде призната у нас."
В бъдещите планове са организирането на FilmEU Summit Film festival, и изграждането на студенски кампус. "Дали той ще бъде ситуиран в една конкретна държава или в няколко не е важно на този етап. Важно е да бъдем заедно в идеите си и да споделяме общ път", казва проф. Тренчева.
И ако по време на представянето на FilmEU в България вълнението беше около това, какво ще получат осемте образователни институции от своето обединение, то попитахме проф. Елена Тренчева какво България ще даде на алианса?
"Интересното е, че ние все още можем да дадем креативността си. Може да не сме развити безкрайно в технологично отношение, но в крайна сметка при нас екипът е съставен от хора, които са много активно работещи в сферата на киното и медиите и все още имат достатъчно креативен потенциал, който, за жалост, някъде в Европа вече започва да липсва."