Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НАТФИЗ "Кр. Сарафов" ще бъде домакин на голяма конференция на FilmEU през юни

Осем университета в Европа се обединяват в общ алианс и предлагат съвместна бакалавърска програма по кино

Снимка: Pexels

Каква би била мотивацията във време на политически кризи, войни, мигрантски натиск и неясно бъдеще, да мечтаеш за единен Европейски университет за кино и медии? Една образована и културна нация е много по-трудно манипулируема и по-устойчива на предизвикателствата на днешния ден – категорична е проф. Елена Тренчева, зам. ректор на Национална академия за театрално и филмово изкуство "Кръстьо Сарафов" в София.

Сега представете си колко по-силна би била Европа, ако всички държави в нея залагаха на това. Тръгваме с малки крачки към голямата цел! Тази седмица професор Тренчева с нейни колеги и съмишленици от други европейски държави представиха официално в София FilmEU – Европейски университетски алианс за филмови и медийни изкуства, създаден за да насърчи високото ниво на образование, иновации и изследвания в областта на киното и медийните изкуства.

FilmEU има амбицията да е най-значимата и трансформираща инициатива за висше образование в тази област, създавана досега. Съфинансирана е от ЕС по програма "Еразъм" и е реализирана до момента в два основни етапа. Първата фаза е поставена през 2020 година от четириуниверситета – Университет Лусофонав  Португалия, който и до днес координира проекта, LUCA School of Arts – Белгия, Dún Laoghaire Institute of Art, Design and Technology (IADT) в Ирландия и Академия за изпълнителски изкуства в Братислава – Словакия (VŠMU). През 2024 година по предложение на ЕК, насочено към задълбочаване на интеграцията и разширяване на обхвата на дейностите в областта, и след специален подбор, към инициативата са приети още четири висши училища – Tallinn University в Естония (TLU), The Lithuanian Academy of Music and Theatre в Литва (LMTA), VIA University College в Дания и Националната академия за театрално и филмово изкуство "Кръстьо Сарафов" (НАТФИЗ) в България.

Проф. Мануел Хосе Дамасио
"Първото и най-важно е, че FilmEU не е проект, а програма, което предполага неговото дълголетие. Представете си, че започвате нова емоционална връзка, но с ясната идея, че ще е до гроб. Дългогодишно и пълно обвързване, с което искам да кажа, че каквото сме започнали заедно през 2024 година ще продължи да се случва и в бъдеще. Това мисля, че ще се отрази изключително благоприятно върху всички осем партньора и в обозримо бъдеще ще станем свидетели на как малки и по-големи филмови училища из цяла Европа ще се превръщат във все по-важни и значими институции, с все по-голяма роля в креативността на европейското кино и изкуства. Другата много важна роля на FilmEU ще бъде в осъвременяването и промяната на преподаването в различните кино програми, като от тази година откриваме и първата ни международна бакалавърска кино специалност Pathfinder" – това разказа в жива връзка от Португалия проф. Мануел Хосе Дамасио, ръковохител на департамента по кино и медии на Университета Лусофона и координатор на FilmEU.

Алиансът обединява към днешна дата над 5 000 студенти и се стреми да укрепи позицията на Европа на международната кино сцена. Имаме визия за развитието на европейското образование и работим в тази посока, казва ръководителят на проекта за България проф. Елена Тренчева.

Проф. Елена Тренчева

"Всъщност обединяването идва наистина като помощ, защото в този разделен свят всеки се е сегментирал в личната си професия, в личната си частична реализация и общо взето идеята е да обединим усилия, за да можем да споделим нашите ресурси. Тоест единственият ни шанс, като малки европейски институции да можем да се преборим със света и с динамиката на днешния живот е да обединим усилия в споделянето на ресурси. Не само като инфраструктура, но като работна ръка, знания, като бъдещи научни изследвания, артистични практики и други."

Едно от големите постижения, които осемте в алианса са постигнали за по-малко от година е именно създаването на съвместната международна бакалавърска програма по кино Pathfinder, която ще съчетава в себе си най-доброто от хибридния модел образование – присъствено и онлайн. Нейното реализиране ще започне от новата учебна година през септември 2025-а, продължителността й е три години с основен работен език английски, а първият обявен прием е за 24 студенти от цял свят. Началният етап на кандидатстване е завършил само преди дни и са приети 80 портфолиа, от които през месец май ще бъдат избрани и окончателно приетите. Те ще имат възможност да придобиват знания в условията на мобилност и мултикултурна среда и методи на преподаване.


От 3 до 6 юни тази година НАТФИЗ в София ще бъде домакин и на голямата конференция на FilmEU – Summit 2025. Тазгодишната тема – "CommUnity" ще подчертае силата на сътрудничеството, споделените ценности и колективното развитие в европейската кино и медии. Очаква се да дойдат над 180 студенти, преподаватели, изследователи и професионалисти от филмовата индустрия, както от алианса, така и извън него. В рамките на фрума ще проведе и конференцията WIRE2025 (Widening Innovation + Research Excellence) – амбициозен проект за насърчаване на иновативни изследвания на FilmEU, финансиран от програмата Horizon Europe.


"Ключово за WIRE в София е, че ще направим голяма изложба, свързана с така наречения Artistic Research – интердисциплинарен подход, за който се говори вече 15 години, който се опитваме да популяризираме и в научноизследователските среди в България. Става въпрос за интегриране на творческите практики в решаването на даден научен казус, в създаването на нови научни теории. Вместо да използва традиционните научни методи, артистичното изследване разчита на творчески процеси, експерименти и критическо мислене за генериране на иновации в изкуството, дизайна, музиката, киното и други креативни сфери. Но за жалост в България все още сме доста маргинални по отношение на въвеждането на този, така да се каже, бранд в полето на научните изследвания, тъй като не ги подкрепяме по никакъв начин. И ако не е базирана на теоретични изследвания една докторантура много трудно би могла да бъде призната у нас."

В бъдещите планове са организирането на FilmEU Summit Film festival, и изграждането на студенски кампус. "Дали той ще бъде ситуиран в една конкретна държава или в няколко не е важно на този етап. Важно е да бъдем заедно в идеите си и да споделяме общ път", казва проф. Тренчева.

И ако по време на представянето на FilmEU в България вълнението беше около това, какво ще получат осемте образователни институции от своето обединение, то попитахме проф. Елена Тренчева какво България ще даде на алианса?

"Интересното е, че ние все още можем да дадем креативността си. Може да не сме развити безкрайно в технологично отношение, но в крайна сметка при нас екипът е съставен от хора, които са много активно работещи в сферата на киното и медиите и все още имат достатъчно креативен потенциал, който, за жалост, някъде в Европа вече започва да липсва."

Снимки: Pexels, natfiz.bg, Universidade Lusófona, wire.filmeu.eu

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна