Министерството на финансовите очаква бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) към края на март 2025 г. да бъде на дефицит в размер на 1,9 млрд. лева. Това се равнява на 0,9% от прогнозирания брутния вътрешен продукт за настоящата година.
Окончателните данни за февруари показват дефицит от близо един милиард лева (999,7 млн. лв.). Към 28 февруари фискалният резерв е 10,5 милиарда лева.
Финансовото министерство очаква приходите, помощите и даренията по консолидираната фискална програма (КФП) към края на март 2025 г. да бъдат в размер на 16,8 млрд. лева, като нарастват с 1,1 млрд. лева (с 6,8%) спрямо отчетните за първото тримесечие на 2024 г. За този ръст принос имат най-вече данъчните приходи, които се очакват да нараснат спрямо март 2024 г. c 14,2% (с 1,7 млрд. лв. в номинално изражение).
Разходите по КФП (вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС) към март 2025 г. се очаква да възлязат на 18,7 млрд. лева. Разходи през първото тримесечие на миналата година бяха в размер на 15,4 млрд. лева, като следва да бъде взето предвид, че през февруари 2024 г. има отчетена трансакция по възстановяване на разходи от сметка за чужди средства на МРРБ обратно към бюджета на министерството в размер на 1,2 млрд. лева. При елиминирането на тази трансакция, с оглед съпоставимост на данните с 2024 г., разходите към края на март 2025 г. нарастват с 2,1 млрд. лева (с 13,1 %) в частта основно на социалните плащания, вкл. разходите за пенсии, както и при разходите за персонал, субсидии, капиталовите разходи и други, посочват от финансово министерство.
Бюджет 2025 беше гласуван в НС и обнародван в “Държавен вестник” в края март, когато изтече и Законът за събиране на приходите и извършване на разходите. Този документ бе приет, за да уреди финансовите дейности на държавата до гласуването на редовен бюджет.
Управляващите определят вече действащата финансова рамка за годината като “възможният бюджет”, но от опозицията предупреждават, че се предвиждат рекордни харчове.