Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Интеграция на деца с аутизъм в училищата: Какви са реалните предизвикателства?

Ани Андонова: Децата с аутизъм вече са по-разпознаваеми и по-приети в обществото

| обновено на 02.04.25 в 10:15
Снимка: Pixabay

На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения относно напредъка в приемането и разпознаваемостта на децата с аутизъм, както и проблемите, които все още съществуват в обществото.

Напредък и предизвикателства

Ани Андонова сподели, че в рамките на предстоящия спортен празник на 26 април, организиран на езерото в "Дружба", целта е да се покаже на обществото, че децата с аутизъм също могат да се справят и да участват активно. Тя отбеляза, че благодарение на усилията на родителите и специалистите децата с аутизъм са по-разпознаваеми и по-приети в обществото. Въпреки това, Андонова подчерта, че има области, в които обществото не е напълно готово да приеме различията.

Предизвикателствата в образованието

В предаването Андонова изрази своето мнение относно интеграцията на децата с аутизъм в общообразователните училища. Според нея родителите имат естественото желание техните деца да бъдат в клас със своите връстници. Въпреки това, тя посочи, че понякога не се осъзнава, че детето може да не е готово за такова обкръжение и че в някои случаи това може да доведе до отхвърляне от страна на съучениците. За Андонова е важно да се признае, че не всички деца трябва да бъдат интегрирани в масовото училище, тъй като това не е подходящо за всеки случай.

Промени в диагностиката и важността на навременната намеса

В същото предаване психологът Мина Енева обсъди напредъка в диагностиката на аутизма и необходимостта от ранно откритие. Тя подчерта, че в миналото родителите са били принудени да чакат дълго време, понякога до половин година, за да получат диагноза от детски психиатър. Днес процесът е значително ускорен, което позволява на родителите да получат необходимата информация по-бързо и да започнат веднага работа с детето. Според Енева загубата на дори един ден може да има влияние върху бъдещето на детето и неговото развитие.

Призив за внимание към ранни признаци

Мина Енева подчерта, че ако родителите забележат, че тяхното дете има различия от връстниците си в яслите или градината, те трябва незабавно да потърсят помощ от специалист. Тя отбеляза, че този специалист трябва да бъде детски психиатър, а не логопед или психолог, които не са в състояние да поставят диагноза. Важността на навременната консултация и диагностика е от решаващо значение за ефективността на лечението и развитието на детето.

Слушайте!






По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна