Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цените на имотите по Черноморието ни продължават да растат, но по-плавно

Снимка: Община Варна

През последните няколко години пазарът на недвижими имоти в България бележи постоянен ръст. Заговори се за ценови балон, който започна сериозно да се раздува още в периода на пандемията, а очакванията за спукването му така и не се реализират. Напротив. Инвестицията в недвижимости е предпочитана от българите, а интересът се отразява и върху цените, които през миналата година имаха двуцифрен ръст – средно около 15%. Няколко фактора обаче могат да окажат влияние на имотния пазар през 2025-а. От една страна е членството на страната в Шенген и приближаването към еврозоната. Макар и в момента цените на имотите да се обявяват в евро, очаква се, че въвеждането на общата европейска валута ще доведе до допълнително поскъпване. От друга страна, наблюдава се намаляване на броя на издадените разрешителни за строеж, както и затягането на регулаторните мерки на БНБ за жилищно и ипотечно кредитиране, което оправдава очакванията ръстът да се запази. Най-голямо е търсенето на имоти в големите градове и по Черноморието ни, където беше отчетено рекордно покачване на цените с 30% на годишна база.

По морето интересът на купувачите е към жилища, на север – за живеене, а на юг – за отдаване под наем. Наблюдава се и спад на търсенето на търговски площи, научи Радио България от брокери в региона.

Бургас

"Войната в Украйна донесе много сериозно раздвижване на пазара, особено в градове като Бургас", споделя Мариела Бончева – брокер в една от агенциите за недвижими имоти в града. Тя допълва, че притокът на бежанци е създал много висок интерес към жилищата под наем, което е довело до рязкото повишаване на цените в този сектор, на места доближаващо се до 100%. Бончева добавя, че тяхното покачване продължава, но разкри и още една причина за това:

Бургас

"Бургас активно върви в посока превръщането му в студентски град, с развитието на новите филиали и специалности. Това логично води до повече наематели в града. В някои от болниците пристигнаха голям брой специалисти, които също наеха жилища. Така че интересът от гледна точка на наеми и в посока покупка с цел инвестиция е голям. Относно продажбите – 2000 евро на квадратен метър е една граница, която вече много често се преминава в Бургас, но да се ценообразува на квадратен метър е много относително. Един добре реновиран панелен апартамент може да бъде много повече от 2000 евро и е несравнимо с новото строителство, което се продава от 1300 до над 2000 евро на квадратен метър."

Георги Грунов, служител в една от агенциите за недвижими имоти във Варна споделя, че в морската ни столица се търсят най-вече имоти за собствено ползване. Техните цени обаче са преминали границата от 2000 евро на квадратен метър още преди две години. Той споделя, че пазарът е доста интензивен и допълва:

"Наскоро четох доста статии за повишаването на цените на имотите при нас. Това е така, но съвсем не е със същите темпове. Предходните 2 години ръстът беше доста по-голям. Темповете са по-плавни, по-устойчиви и по-нормални. Варна все пак е един от най-развитите градове в североизточна България и пазарът е доста интензивен. Предимно работим с българи и по-малко с чужденци – германци и англичани. Отскоро започнаха да се забелязват и румънци, които проявяват интерес към северното ни Черноморие, но основният клиент все още е от България. Предимно се търсят жилища за живеене, след това са клиентите, които търсят с цел инвестиция – да отдадат под наем или да препродадат. Чужденците също си търсят домове. Те искат да се преместят да живеят тук, не просто да купят имот в България. Има и такива, които купуват апартамент, за да има къде да летуват. Климатът и средата в България са благоприятни, според тях", подчертава Георги Грунов.

И в двата града все още ножицата между цените на новото строителство и старите панелни блокове не е много голяма, но специалистите предполагат, че разликата между тях ще нараства, като основната причина за това ще бъде начинът им на кредитиране.

Квартал „Медика “, Бургас

Прави впечатление, че на юг – в Бургас – купуващите ваканционни имоти са предимно чужденци и българи от смесени бракове. В града активно се застрояват два нови квартала – "Медика" и "Хоризонт" и вероятно младите семейства ще се ориентират към тях, защото предпочитат да купуват апартаменти, които са в строеж. На Север – във Варна – българите се насочват към покрайнините на града, където се появяват нови затворени комплекси. Варненци дори закупуват терени, върху които да изградят собствения си дом, а най-интересното е, че съвсем младите жители на града – наскоро завършили средното си образование, се ориентират към закупуването на жилище, а не към наем, както в миналите години.

Обобщението на двамата ни събеседници е, че влизането на България в Шенген все още не се отразява на пазара на недвижими имоти, докато дебатите около Еврозоната са предизвикали еуфорично пазаруване на имоти. Нищо не потвърждава очакванията за "спукване" на имотния балон и спад на цените, тъй като търсенето определя ценообразуването, а пазарът продължава да е все така активен. И макар прогнозите да са трудни, най-логичните очаквания са скокообразното покачване на цените от последните години да бъде заменено от плавен ръст с бавни и умерени темпове.

Снимки: Община Варна, Община Бургас, idealstroy.bg, БТА

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна