Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Качаунова: Докато не се реши въпросът за статута на Ал-Халиди, не може да се експулсира

| Интервю
Абдулрахман ал Халиди
Снимка: личен архив

Преди седмица саудитският правозащитник, журналист и кандидат за убежище Абдулрахман Ал-Халиди, който е задържан в България повече от три години и половина, докато обжалва откази от страна на Държавната агенция за бежанците, е привикан и му е прочетена заповедта на ДАНС за неговото преместване в секция на Дирекция "Миграция" в Дома за задържане на чужденци в Бусманци. Заповедта му е прочетена, след като вече е бил преместен.

От групата "Солидарност с мигрантите в България", която направи пореден протест в подкрепа на Ал-Халиди в събота, съобщиха, че на адвоката му е отказано предоставянето на писмено копие от заповедта

"Той изглежда има смъртна присъда, висяща над главата си. Преместен е в секцията на "Миграция", която приютява хора, приготвени за депортация. Него го грози сигурна смърт, ако бъде върнат обратно в Саудитска Арабия. Тук сме да популяризираме неговата кауза и въобще каузата на задържаните без никакво престъпление и без никакъв процес", каза един от присъстващите на протеста. Според него не е изключено да му се даде убежище, но към момента не се виждат сигнали за такова нещо.

"По-скоро би трябвало да се търси начин да бъде пуснат на свобода, дори в някоя безопасна страна, ако България не иска да му предостави убежище. Не може да продължава да го държи до безкрай".

Според протестиращите единственият шанс да се предотврати депортацията е да има публичност и обществена грижа за него.

В предаването "Хоризонт до обед" адв. Адела Качаунова – съпредседател на УС на Българския хелзинкски комитет, отбеляза, че по случая има голяма публичност не само у нас, но и в международен план. Именно затова тя не допуска България да експулсира Ал-Халиди в държава, за която има съмнения, че животът му ще е под заплаха.

"Когато има концентрация на такова внимание върху един случай, смятам, че българската държава няма да си позволи да приложи откровено незаконни действия, каквото би било връщането му".

Според нея последиците за Ал-Халиди при евентуалното му експулсиране в Саудитска Арабия биха били фатални. За България това ще означава, освен нарушаване на вътрешното законодателство, но и нарушаване на международни правни актове, към които сме се присъединили, обясни тя. По думите ѝ това би било сериозен политически риск за страната.

Докато не бъде решен въпросът за неговия статут, не може да се изпълни заповед за експулсиране, категорична е адв. Качаунова. Според нея държавата ни изглежда твърдо решена да не предостави закрила на Ал-Халиди. Тя отбеляза огромната продължителност на неговото задържане. По думите ѝ действията до тук са незаконни.

"Едно лице не бива да бъде задържано повече от 18 месеца, когато търси закрила", подчерта адвокатът и изказа мнение:

"Този случай е една логична последица на това неглижиране на човешките права".

Качаунова подчерта, че Ал-Халиди вече търси своята защита от Европейския съд по правата на човека заради прекомерната продължителност на задържането му.

За нея най-доброто решение в случая на Абдулрахман Ал-Халиди е да се търси трета сигурна държава, в която той да бъде изпратен с негово съгласие.  

Целия репортаж на Веселина Миланова и интервюто на Ирина Недева с адв. Адела Качаунова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна