Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живеем с клишета за себе си, посочи авторът на "Българската следа"

Димитър Кенаров: 2025 е вододел. Познатият ни свят ще бъде преобърнат

Америка се балканизира, Украйна я чака сепаративен мир, смята журналистът

| Интервю
Димитър Кенаров
Снимка: Георги Налбантов
Чуй новината! Чуй новината:

"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг смисъл това е заглавие за хора, българи, които са оставили следа след себе си, дори да е противоречива."

Това каза пред БНР авторът на едноименната книга Димитър Кенаров – журналист и преводач. Премиерата на "Българската следа" е днес.

"Книгата в някакъв смисъл е преведена обратно на български. Тя е писана на английски, за чужда публика, и в момента се връща обратно към корените си", обясни той.

Кенаров сподели целта си очакванията на читателя от заглавието да се преобърнат, когато отвори самата книга.

"Това, което излиза на запад, са клишета, екзотика за нас. Моята цел е била да разгледам познати имена, феномени, но да успея да ги усложня. Идеята ми беше да направя сложни психологически портрети на тези хора и на чужденците да представя един по-усложнен поглед за България."

Ние също живеем с клишета за себе си, смята журналистът. Според него "българите има какво да научат от тези текстове".

Авторът е имал колебания дали да премахне "елементарни разкази за България", но тъй като по думите му "общата ни култура става все по-малко обща и живеем в алгоритмични ниши, се налага да пишеш за собствената си страна като за чужденци".

"Текстовете ще са полезни, особено за по-младите читатели."

В книгата е засегната и темата за паметниците и некролозите. Във връзка с Паметника на съветската армия, който беше демонтиран, Димитър Кенаров коментира:

"За мен беше грешка, че беше съборен. Беше грешка също да се консервира и да се пази, все едно че е някаква светиня. Новото поколение трябваше да намери свой път към тези паметници, да ги деконтекстуализира и да се чувства спокойно с миналото. Можеше да се правят различни арт проекти там. Историята не можем да я изчистваме непрекъснато. Историята е вид палимпсест. Заличавайки следите, заличаваме в някакъв смисъл е паметта."

В предаването "Преди всички" Кенаров, който е живял в САЩ почти 12 години, сравни случващото се в САЩ при новия мандат на Доналд Тръмп с процеси у нас след 1944 г.

"Първият мандат на Тръмп беше аномалия, тогава той беше клоунът. Той имаше 4 години да се подготви за този проект 2025 на фондация "Херитидж" и макар и хаотично, се действа и систематично. Там изведнъж дойде човек, който не вярва в институциите. Виждаме опасни процеси, които няма да свършат със следващите 4 години."

Америка се балканизира в някакъв смисъл, отчита той.

За войната в Украйна журналистът, посетил страната след началото на военните действия, изрази очакване за "тип разделение Южна – Северна Корея, сепаративен мир и замразяване на конфликта".

Бизнес подходът на САЩ спрямо Украйна според него е "вид колонизация" - "виждаме суровата власт зад американската държава". 

"Светът ще бъде хвърлен в хаос. 2025 година е вододел. Нямаме пътеводител какво ще се случи напред. Познатият ни свят ще бъде преобърнат", коментира в заключение Димитър Кенаров.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна