Eмисия новини
от часа
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учени върнаха към живот изчезнал преди хиляди години вид вълк

Две от вълчетата от изчезналия вид.
Снимка: Ройтерс
Чуй новината! Чуй новината:

Американски учени направиха сериозен пробив в клонирането на ДНК и върнаха към живот изчезнал преди хиляди години вид вълк.

Вълчетата Ромул, Рем и Халеси са първите в света от своя вид, родени след хилядолетия, обяви базираната в Далас биотехнологична компания Колосъл, успяла чрез клониране на ДНК да върне изчезнал преди повече от 12 000 години вид "Свиреп вълк". 

Учените са използвали ДНК от зъб и череп на 72 000 години на изчезналия вид вълк, както и модифицирано ДНК на най-близкия му жив генетичен роднина - сив вълк. Чрез технологията за генетична редакция КРИСПР те заменили гените на сивия вълк с тези на изчезналия му прароднина, извлечени от добре запазени скелети.

Според учените трите кутрета с бяла козина са възможно най-близо до своя прародител, който е обитавал обширни територии в Северна Америка, където е ловувал бизони, мастодонти и дори млади мамути. След десетки хиляди години той е изчезнал, вероятно поради намаляването на мегафауната, а също и поради конкуренцията на съвременните вълци.

Изчезналите свирепи вълци са най-големите, които някога са обитавали земята и са вдъхновение за домашните любимци, които децата от семейство Старк имаха в хитовия сериал "Игра на тронове".

Компанията си поставя амбициозната задача да върне към живот и мамута, както и да помогне за опазването на други застрашени от изчезване животински видове.

По публикацията работи: Георги Николов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна