Eмисия новини
от часа
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студът унищожи 80% от насажденията с праскови, сливи и череши в Сливенско

5
Стопаните палят слама в опит да спасят от измръзване овошките в Сливенско
Снимка: Стоян Радев

Близо 80% от насажденията с праскови, сливи и череши в Сливенско са унищожени от минусовите температури през последните дни. Единствените мерки срещу студа са огнища със запалена слама, която с дима си допринася за температурна разлика. Днес сливенското поле с овощни насаждения беше в дим с надежда да се спаси част от реколтата. Стопаните коментираха, че при тази ситуация единствената помощ, която очакват, е от държавата, защото застраховките важат след 20 април, а макар и пропаднали, площите трябва да се обработват през целия сезон, за да бъдат запазени за следващия. Кореспондентът на БНР в Сливен Стоян Радев се срещна тази сутрин с част от стопаните в овощните градини.

 

Шансът дърветата да запазят плода си в минусовите температури и почти никакъв, коментираха загрижените стопани. Според тях няма спасение и в паленето на слама, в опит да спасят реколтата.

Коста Петров, председател на сдружение "Българска праскова" коментира, че е крайно време да се създаде гаранционен фонд, за който се говори от много време, но не все не се случва.

Прогнозата за тази вечер отново е за минусови температури. Температури, които ще доубият и малкото останали плодове. Стопаните твърдят, че праскови ще има, друг е въпросът от къде ще дойдат. И докато едни вече виждат поредна нулева година в градините си, то други виждат изгоден внос. С промяната на времето може би идва и възможността държава и наука да се впрегнат и да създадат нови сортове овошки, за да се запази родното производство и икономика в малките населени места.

Всички стопани, чиито насаждения пострадаха от измръзвания през последните дни, ще получат помощ от държавата, обяви министърът на земеделието Георги Тахов, цитиран от пресцентъра на министерството. "Фермерите трябва да спазят нормативната уредба и да подадат заявления за обезщетение по схемата за държавна помощ. Подпомагане ще има не само за производителите на плодове и зеленчуци, но също и за зърнопроизводителите, ако има щети при посевите“, допълни той.

 В тази връзка Тахов припомни, че екипът на Министерството работи по учредяване на Взаимоспомагателен фонд за допълнително компенсиране на фермерите при управлението на рискове. За целта от тази година се удържат 1,5% от всички директни плащания, от средствата, предвидени за Кампания'2025. "Важно е да се знае, че условие за получаване на компенсации от Взаимоспомагателния фонд ще бъде наличие на активна застраховка на продукцията, сключена със застрахователна компания“, коментира министърът на земеделието и храните.


По публикацията работи: Иван Славов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна