Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какъв е интересът към пакетните пътувания и какви посоки избират българите?

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

2
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Почти месец преди Великденските празници ви питаме кои са посоките, които избирате за тези светли почивни дни. Туроператорите дават идеи и посоки в чужбина и в България.
Ще разберем как на остров Санторини се подготвят за туристическия сезон и как живее островът след дългата поредица от земетресения.

В Интер Експо център се проведе най-голямата международна туристическа борса в страната, на която бяха представени различни туристически продукти и нови маршрути.  Къде ще пътуват по време на поредицата от празници по Великден – попитах посетителите?  

Кои посоки са най-предпочитаните за Великденските и майските празници за организирани пътувания според туроператорите.

В дългата поредица от почивни дни българските туристи обикновено сами организират пътуванията си с автомобил - със семейството или с приятели - в България или в съседните страни. Ниско тарифните авиокомпании предлагат разнообразие от възможности за пътуване в чужбина. Какъв е интересът към пакетните пътувания и какви посоки избират българите през тази година според управителя на една от най-големите туристически агенции на нашия пазар Байко Байков.

Гърция и Турция привличат много наши сънародници, когато има дълга поредица от почивни дни. Преди пътуване по празници опитните пътешественици съветват да се избере подходящо време за тръгване, за да се избегнат задръстванията по магистралите и  натрупването по границите.  
Трябва да имаме предвид също, че обичайно цените за празничния период са по-високи, особено за самолетни билети и настаняване. Добре е да проверим работното време на музеите, ресторантите и атракциите, на магазините за хранителни стоки и бензиностанциите, защото може да се окажат затворени. Гърция или Турция е предпочитана за българските туристи при организираните пътувания попитах Одисей Спасов – управител на фирма и председател на Българската асоциация на туристическите агенции, който ни дава и полезни съвети.
Остров Санторини една от най-живописните и романтични дестинации в света. Той е сред  най-посещаваните острови в Гърция заради своята уникална архитектура, природни пейзажи и неповторима атмосфера. Известен е с белите си къщи, които са подредени върху скалите на Калдерата – останки от огромно вулканично изригване. Те създават спираща дъха гледка, особено в градовете Фира и Ия. Всяка вечер стотици туристи се събират в Ия за да наблюдават и снимат красотата на залеза. 

Уникални за острова са Червеният и Черният плаж. Интересът към острова е голям – той е посещаван от над 3 милиона туристи годишно. Увеличението на посещенията се подпомага от въздушния транспорт и от круизните кораби.  Какви са очакванията за туризма на Санторини след като островът беше разтърсен от дълга поредица от земетресения? На телефонната линия сега е Александрина Тодорова – която работи за един от туроператорите на острова.

Една интересна и уникална традиция част от Великденските празници има на остров Корфу – също любима дестинация напоследък за българските туристи.  Обичаят на чупенето на глинени съдове се провежда в събота сутринта преди Великден. 

Тогава от балконите на къщите се изхвърлят големи глинени делви или съдове - ботидес, пълни с вода, които се разбиват на парчета на улицата. Обичаят привлича много туристи, които изпълват площадите, за да документират събитието с телефони или с видеокамери. Хвърлянето на съдовете е съпроводено с отброяване и силни възгласи. Колкото е по-голям съда, толкова е по-дълго броенето.

Въпреки, че улиците стават мокри като след проливен дъжд, превръщат се в подобие на бойно поле и от балконите летят тежки глинени съдове, това не спира посетителите да се събират, за да наблюдават този своеобразен спектакъл. Атмосферата е изпълнена с радост и празничност.

Имениците ще почерпят с традиционния козунак и великденски яйца.

Смята се, че обичаят е свързан с древни ритуали за плодородие и обновление. Възможно е да е повлиян и от венецианците, които управлявали острова между XV и XVIII век – във Венеция имало традиция да се изхвърлят стари предмети на Нова година, за да се направи място за новото. В християнски контекст обичаят символизира победата на живота над смъртта – хвърлянето и чупенето на съдовете символично изгонва злото и подготвя вярващите за радостта от Христовото Възкресение.

Сутринта на Велика събота се провежда литургия и шествие, което обикаля улиците на града в чест на Свети Спиридон и чудото, с което той спасява жителите на остров Корфу от глад през 1553 година. В нощта срещо Великден по традиция хората се събират на най-големия площад на остров Керкира – площад Спианада като носят свещи. Точно в полунощ започва светлинно щоу с фойерверки. В неделя на Великден островът се изпълва с аромата на печено агне и традиционни ястия, а семействата и посетителите празнуват заедно.

Как ще прекарат великденските празници хората, които ще изберат да останат в България, попита стажант репортерът ни Виолета Борисова.  

След малко ще ви разкажем за някои от най-интересните маршрути в Северна България, които започват от живописния район на Русенски Лом и се простират на изток.

По време на Великденските и майските празници българските туристи избират разнообразни места в страната, които предлагат както релаксация, така и културни преживявания. Сред най-популярните места са СПА курортите с минерална вода, места с богато културно историческо наследство, църкви и манастири, места които предлагат красива природа и възможности за планински туризъм. 
Голяма част от българите биха искали да видят не толкова познати места. Такива, които освен познавателен, образователен елемент да съчетават и приключение, казва Люба Пъчева управител на фирма специализирана в организирани групови пътувания в България. Тя ни повежда по някои интересни маршрути. 

Продължаваме с Люба Пъчева с още един маршрут.

С Люба Пъчева се отправяме и по маршрути в района на Варна и Провадия - наречени "Приключенски Великденски тур по морето".

Тези места са чудесни за екотуризъм, исторически разходки и планински приключения.

Четири дневен тур предлага обиколка на част от укрепената северна граница на Римската империя, която следва течението на река Дунав в България или известна като Дунавски лимес. Лимесът преминава през Германия, Австрия, Словакия, Унгария, Сърбия, Румъния и България. 

Днес останките на Дунавския лимес са част от културното наследство на Европа, а някои от крепостите са обекти на археологически проучвания и туристически маршрути. Разказът продължава Люба Пъчева, управител на фирма специализирана в организирани групови пътувания в България. 

Фестивалите са начин да съхраним традициите, да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски традиции, допринасят за развитието на туризма.


Разказваме и за един фестивал, той ще се проведе следващата събота на 29 март . Това е фестивалът на самардалата в село Конаре, община Гурково, област Стара Загора, разказа за БНР Мариана Маринова секретар на Община Гурково. 

Още по темата слушайте в звуковите файлове. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна