Британският финансов министър Рейчъл Рийвс заяви, че Великобритания трябва да подобри търговските си отношения с други европейски държави в светлината на глобалните развития, включително войната в Украйна и митата на САЩ, съобщи "Файненшъл таймс".
Глобалната търговска война на Доналд Тръмп е направила още "по-наложително" за Обединеното кралство да подобри търговските отношения с ЕС след Брекзит, преди ключовата среща на върха следващия месец, подчерта тя.
"Много от събитията, независимо дали става въпрос за нахлуването на Русия в Украйна или предизвикателствата в световната търговия в момента, означават, че има още по-голяма необходимост да подобрим търговските си отношения с Европа", посочи Рийвс в интервю за финансовото издание, като добави:
"След Брекзит за британските фирми беше по-трудно да изнасят в Европа, особено за по-малките фирми. Много от тях се чувстват изолирани от европейските пазари".
Рийвс настоява Великобритания да следва амбициозна икономическа програма в преговорите между Обединеното кралство и ЕС за "рестартиране", въпреки че правителството продължава да изключва всякакъв ход за повторно присъединяване към митническия съюз на Европейския съюз.
Рийвс настоява премиерът Киър Стармър да предприеме амбициозен подход за премахване на търговските бариери на ЕС.
Тя каза още, че Великобритания трябва да приведе в съответствие разпоредбите, обхващащи установени индустрии като химическата, с правилата на ЕС, за да подобри достъпа до европейския пазар.
Рийвс посочи, че срещата на върха между Обединеното кралство и ЕС на 19 май ще бъде шанс "да освежим отношенията си и да улесним търговията за бизнеса".
Европейските власти обаче често предупреждават Великобритания да не "избира" части от единния пазар и че официалните цели на Обединеното кралство не са се променили. Те включват по-тясно сътрудничество в областта на отбраната, премахване на бариерите пред търговията с храни и взаимно признаване на квалификациите.
Британският финансов министър добави, че ще се стреми да договори търговско споразумение със САЩ, когато отиде във Вашингтон по-късно този месец за срещата на МВФ на глобалните финансови министри.
"Няма абсолютно никакво съмнение, че търговията ще бъде водеща в дневен ред, когато се срещнем на форума на МВФ по-късно този месец“, каза тя.
Рийвс отбеляза, че "нищо не е изключено“, когато се опитва да реагира на митата, наложени от Тръмп на Обединеното кралство, които предизвикаха реципрочни повишения в страни като Китай, но че британското правителство "подхожда към тарифите със хладен разум".
"Никой не иска да види търговска война. Това не е в интерес на никого. Реакциите от типа "коленичене" няма да са добри за бизнеса или работните места в Обединеното кралство и затова подхождаме към това по отговорен и спокоен начин".
Рийвс каза, че глобалните икономически сътресения, отприщени от тарифната война на Тръмп, са направили Обединеното кралство по-привлекателно място за международни инвестиции. Според нея, Великобритания може да се възползва от хаоса, отприщен от президента на САЩ, като се представи като "място на стабилност", където да инвестира.