Войната в Украйна, започнала преди повече от три години, принуди милиони да напуснат страната си и да търсят спокоен и мирен живот в други държави. Десетки хиляди са украинците, преминали през област Добрич за този период.
Част от тях, предимно жени, деца и възрастни хора успяват да се установят, да намерят работа и места в училищата, където децата да продължат обучението си.
Наталия Токменинова описва първоначалното си състояние като пълен шок. Свикнала винаги тя да помага на хора в нужда, изведнъж се оказва в ситуация тя да има нужда от подкрепа, идвайки в България с една малка чанта багаж и двете си деца. Днес тя работи като остеопат и рехабилитатор, занимава се с депресивни състояния и панически атаки, но само онлайн, тъй като все още няма право да практикува професиите си в България.
Яна идва в България също преди три години, заедно със сина си, майка си и племенницата си. Първоначално работи в Слънчев бряг и Кранево, но след летния сезон се премества в Добрич, където има повече възможности. Разказва, че нейният град в Украйна е изцяло бомбардиран и няма къде да се върне в родината си. Синът ѝ учи в техникума по аграрно стопанство в Добрич и продължава обучението си онлайн и в украинското си училище.
Най-трудно тук се адаптира майката на Яна – Наталия Гладка, предимно заради езиковата бариера. Тя също е посещавала курсовете по български език и разбира, когато ѝ се говори, но има трудности да общува.
В област Добрич живеят около 1200 украинци. Те получават подкрепа от Кризисния център, както и от ОС на БЧК, защото те на практика нямат почти нищо в родината си, посочи председателят на Червения кръст д-р Артюн Еринозов.
Виолета Каменова, също от БЧК - Добрич, допълва, че месечно помагат на около 250 украинци, които са ги потърсили.
Подробности чуйте в звуковия файл.