Европейският съюз трябва да преразгледа финансирането и политиките си за дългосрочни договори, ако иска да продължи да внася природен газ от Азербайджан, заяви в сряда президентът на страната Илхам Алиев, добавяйки, че Баку може вместо това да търси други експортни пазари, съобщава Ройтерс.
Той посочи забраната на Европейската инвестиционна банка за финансиране на нови изкопаеми горива и липсата на дългосрочни договори за закупуване на газ като бариери пред разширяването на износа към ЕС.
"Пазарът на ЕС е първокласен по отношение на законодателство, правила и ценообразуване, но не трябва да гледаме само на запад. Можем да погледнем на изток, на юг. Това е важно за бъдещето на газовата индустрия на Азербайджан и енергийната сигурност на Европа", каза Алиев на политически форум.
Тъй като диверсифицира вноса на енергия от Русия след началото на войната в Украйна, ЕС увеличи вноса на газ от Азербайджан до близо 13 милиарда кубични метра през 2024 г. от 8 млрд. куб. м през 2021 г. През 2022 г. Брюксел подписа споразумение с Баку за удвояване на вноса на газ до поне 16 млрд. куб. м годишно до 2027 г., напомня Ройтерс.
Коментарите на Алиев обаче предполагат, че тези цели може да са непостижими, предвид предизвикателствата с осигуряването на инфраструктурно финансиране от Брюксел.
"Всички наши големи енергийни проекти – петролни или газови – бяха финансирани по модела 70% заеми и 30% корпоративно финансиране. Сега европейските институции трябва да се върнат към този подход", посочи Алиев.
Азербайджан заяви, че иска да разшири основната си газова артерия към Европа, мрежата от Южни газови коридори, която минава през 3500 км от Азербайджан до Италия.
Общо 12 страни, включително десет в Европа, получават азербайджански газ, каза Алиев.
Европейските страни, които в момента не са членки на Южния газов коридор, са поискали внос на азербайджански газ в размер на 14 млрд. куб. м, посочи по-рано този месец азерският министър на енергетиката.
Съединените щати също се надпреварват да продават втечнен природен газ на Европа в контекста на възможни търговски преговори, посочва Ройтерс.