В София се провежда национален протест, организиран от федерациите на транспортните работници към КТ "Подкрепа" и КНСБ.
В 8 часа бяха блокирани три възлови кръстовища - при метростанция "Стадион Васил Левски", на "Орлов мост" и на пл. "Македония".
Очаква се около 11 часа протестиращите да се насочат с шествие към Министерството на финансите и Столичната община.
Основното искане е спешно и устойчиво решение за целево държавно финансиране за сектора с цел гарантиране на работните заплати и социалната сигурност. На кръстовището до метростанцията до националния стадион е изградена барикада от автомобилни гуми
Освен автомобилни гуми, тук протестиращите са донесли и доста дъски, от които смятат да изградят стълба към властта, която след това ще бъде пренесена и пред Министерството на финансите. Те са готови да запалят и "клада на изгорените надежди".
Протестиращите:
- Основните ни искания са устойчиво увеличение на заплатите. За София поне с 400 лева за тази година, във Варна поне с 300, което е горе-долу с около 15 процента увеличение. Същото искаме и за Русе, за да може заедно един път завинаги да решим този проблем с недофинансирането на сектора.
- Стартират от минималната заплата буквално възнаграждения и средната заплата върви около 1500-1600. Готови сме всички. Хората са потвърдили, имат желанието вече да се мине към по-радикални действия. Надявам се да не се стига до това нещо.
На блокираното кръстовище на булевардите "Драган Цанков" и "Евлоги и Христо Георгиеви" бе и заместник-кметът по финанси на столицата Иван Василев.
За момента Столичната община не разполага с нужния ресурс, за да бъдат изпълнени исканията на протестиращите, каза той и посочи, че разчита на диалог с участието на държавата:
"Надявам се градът да не спира, за да намерим заедно решение на този проблем. Истината е, че много сектори са недофинансирани през годините, но това не трябва да става за сметка на движението в града, за сметка на удобството на хората и поради това и аз днес съм тук – за да си говорим активно с представителите на синдикатите, на транспортните работници – да водим диалог, който да води до решения".
Засега общината предвижда 15 млн. лева за възнагражденията или по 100 лева на работещ. Василев подчерта проблема с недостига на шофьори.
Според декларация, която преди малко беше оповестена тук, само за София субсидията за градския транспорт трябва да бъде увеличена с 29 милиона лева. Като се добавят и градовете Русе и Варна, сумата набъбва до над 40 милиона. Както предупредиха участниците в акцията, това е само началото на тяхното недоволство.
Точно в 8.00 часа протестиращите затвориха кръстовището на столичния площад "Македония" с развети знамена на КНСБ, на КТ "Подкрепа", както и националния флаг. Донесени са палатки, защото казват, че протестите им ще продължат, ако не бъдат чути, ако не бъдат повишени заплатите така, както предлагат те, а не както им предлагат от Столичната община. Пълни са спирките градския транспорт с хора, много изнервени граждани поеха пеша, след като стана ясно, че тук поне до 10,00 часа кръстовището ще бъде затворено. Ето какво заявиха пред БНР засегнати от блокадата софиянци:
- Ще продължа пеша. Малко е далече, но какво да се прави.
- В момента това затруднява отиването ми на училище, но разбирам целта каква е за вдигането на заплатите. Целта е хубава, но начинът, по който се случва това, не е най-добрият и ефективен начин. Мисля, че може и по други начини.
- Лошо е това. Да се разберат без затваряне. Не може ли? Нали има синдикати, нали има правителство? Да се договорят и въпроса да се реши. Каква е ползата от това?
В 10 часа блокадата на столичния площад "Македония" се очаква да бъде вдигната. Протестиращите ще се насочат към сградата на Министерството на финансите и към сградата след това на Столичната община.
Подробности чуйте в звуковия файл.