Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Галя Викьова: Уточнява се как да се унищожи конфискуваният тон райски газ

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

Над тон райски газ (диазотен оксид) е иззет от заведение при съвместни проверки на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), МВР и РЗИ, съобщи съобщи зам.-директорът на БАБХ д-р Галя Викьова в интервю пред БНР.

В предаването "Преди всички" тя коментира и проблемът с унищожаването на конфискуваните количества.

"Унищожаването  е въпрос на уточняване, какъв вид отпадък е и за околната среда да бъде по най-добрият начин. Кой ще плаща за този отпадък? По принцип унищожаването се прави от бизнесоператора, произвел райския газ и при който са намерени флаконите. Миналата седмица на Комисията стана ясно, че има идея за законодателни промени, но това е дълъг процес, в който наистина трябва да се подготвят и съгласуват промените", каза зам.-директорът на БАБХ.

"Нови законодателни промени се очакват за райския газ (диазотен оксид) по отношение на използването му в хранителната промишленост, след като през декември миналата година бе забранен да се продава на деца", съобщи зам.-директорът на БАБХ д-р Галя Викьова в интервю пред БНР.

През декември миналата година депутатите решиха да не се продава райски газ на деца, остана да се ползва от юридически лица за хранително вкусовата промишленост.

"В хранителната промишленост се влага райски газ като технологична цел при производството на сладкарски изделия. Правим проверки редовни и с другите контролни органи - МВР и РЗИ, при които всеки извършва в своята компетентност по отношение на законодателството за храните, което определя влагането на райския газ като добавка в храните", обясни д-р Викьова.

Тя съобщи, че производителите на храни могат да работят с диазотен оксид, но проверките показват, че големите производители не използват райски газ към момента:

"Но не можем да кажем, дали в малките кухни на ресторанти или малки сладкарски производства не се влагат. Защото е голям броят им и ние не може да обхванем всички."

Количества райски газ най-често се откриват в заведения, където няма голям асортимент от храни, допълни тя. И уточни, че се налагат санкции, изземват се количествата райски газ и се насочват за унищожаване.

Към момента именно унищожаването на тон диазотен оксид създава проблем и се очаква уточняване между институциите, как, къде и безопасно да бъде унищожен.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна