Започна Световното изложение в третия по големина град в Япония – Осака с участието на 160 държави и региони, които представят технологии, а страната домакин се надява да даде на света така необходимата надежда, предаде агенция Франс прес.
Сред акцентите на изложението в Осака, което ще продължи до средата на октомври, са метеорит от Марс и биещо изкуствено сърце, отгледано от стволови клетки, което се показва публично за първи път.
Премиерът Шигеру Ишиба заяви, че събитието ще помогне да се постигне чувство на единство в "разделеното общество".
"Не се продава" гласи жълто-синя табела над украинския щанд, който съдържа предмети, използвани при възстановяването на енергийните съоръжения, повредени от руската инвазия.
"Ние сме тези, които създават, а не тези, които разрушават", заяви пред АФП Татяна Бережна, заместник-министър на икономиката на Украйна.
Яхел Вилан, ръководител на павилиона на Израел – има и палестински павилион – с камък от Стената на плача в окупирания Източен Йерусалим, заяви пред АФП, че са на изложението "с послание за мир".
Павилионът на САЩ е на тема "Красива Америка", като акцентът е поставен не върху политиката, а върху изкуствения интелект и пейзажите.
Близкият китайски павилион, напомнящ за калиграфски свитък, се фокусира върху зелените технологии и представя лунни проби, донесени от лунните сонди на страната.
Павилионът на Франция е обгърнат в огромни бели завеси и е вдъхновен от японската легенда за "Акай Ито" – невидима червена нишка, представляваща споделени ценности.
Сред по-причудливите експозиции са 32 скулптури на Hello Kitty, облечени като различни видове водорасли, като символ на многобройните приложения на растенията.
Темите за устойчивост са залегнали в цялото изложение, включително в приличащия на балон швейцарски павилион, който има за цел да остави най-малък екологичен отпечатък.
Експото е известно и като Световно изложение, а началото на този феномен, довел Айфеловата кула в Париж, е поставено през 1851 година на изложението Crystal Palace в Лондон и се провежда на всеки пет години.
За последен път Осака е била домакин през 1970 година, когато Япония е била в разцвет, а технологиите ѝ са предизвиквали завист в света.