Изцяло български екип от учени от Института по молекулярна биология "Акад. Румен Цанев" към БАН беше отличен от списание Nature за публикацията си относно разработването на иновативен метод за делене на хромозомите, съобщиха от Академията. Екипът установява с невиждана точност движението на хромозомите по време на митоза – ключов процес в клетъчното делене. Според учените постижението ще допринесе за развитието на молекулярната биология, генетиката и медицината.
Методът ще помогне да разберем защо клетките се делят неправилно – процес, който може да доведе до сериозни генетични грешки и рак. Ще допринесе и за по-точни диагнози и по-ефективни терапии. Мотивацията на учените е, че досега не е изследвано движението на хромозомите в живи клетки, а само във фиксирани, които се обработват с химикали, обясни един от авторите на изследването, Румен Стаматов, и допълни:
"За да го направим, използвахме няколко от така наречените невронни мрежи. Това са вид алгоритми – на тях се базира изкуственият интелект. За да обучим тези мрежи, трябваше да направим снимки на хромозоми в продължение на няколко години. Когато получихме тези данни, можехме да ги използваме автоматично. В момента тук има всички ресурси, необходими, за да се прави наука."
Цялата разработка на метода за делене на хромозомите е отнела на учените четири години.