Поне седем постройки са разрушени в незаконното гето в "Захарна фабрика", Полиция е отцепила района, в който нито може да се влезе, нито да се напусне. Органите на реда заявяват, че това е с цел безопасност.
"Това, което става, е абсолютен геноцид в XXI век! По друг начин не си го обясняваме. Това поведение лицемерно от страна на Община Илинден ние не можем да го разберем, защото обещаваха до последно във ваш ефир, на няколко пъти, че ще бъдат настанени хората. Хора с деца не са настанени, хора, които са болни - никой не е настанен. Това, че някой някъде е настанен, е мит, абсолютен мит", заяви един от местните жители.
"Сутринта в 6.00 часа господин Бранчевски дойде тук и каза, че е настанил четири семейства в "Ботунец". Аз казах: "Къде ти е в момента заповедта?" Той казва: "Другите не искат в Ботунец", а аз казвам: "Аз искам в "Ботунец". Извади ми заповедта да ти я подпиша". Сега на дъжда, с децата, с багажа сме навън. Няма къде да отидем. Тук ще седим. Нямаме и палатки", каза една от засегнатите от решението за събаряне на постройките.
Емил Бранчевски е кметът на столичния район "Илинден".
Роднини, които искат да помогнат с изнасянето на багажа, не могат да влязат. Докога ще е така - не е ясно. В момента не се разрушават постройки, тъй като от информация на хората, които живеят в гетото, се е развалила машината, с която първите седем постройки са били разрушени. Впоследствие събарянето е било възобновено.
Емил Бранчевски заяви, че е в непрекъснат контакт с дирекция "Социални дейности" и има уверението, че ако има семейства, които няма къде да се подслонят, те ще бъдат настанени в центровете за временно настаняване в София.
В ранните часове на деня с жандармерия и поне една тежка машина с водно оръжие започна събарянето на къщите, в които живеят роми в квартал Захарна фабрика. Това става въпреки решението на Европейския съд за правата на човека, който на 11 април в спешно заседание реши да приложи инструмента за привременни мерки и да посочи на българската държава да не пристъпва към събаряне на жилищата на жалбоподателите, до второ нареждане.
Разрушаването е в нарушение на привременни мерки, които по-рано постанови ЕСПЧ в спешен порядък.
Мария Дачева от международната организация АТД-Четвърти свят, която работи с децата в квартала, каза пред БНР, че е станала свидетел на влизането на жандармерията.
"В 05:15 часа дойде жандармерията и казаха на хората да си съберат багажа за час и започва разрушаването. Хората цяла нощ не спаха и чакаха… много от тях са с деца и няма къде да отидат. А навън вали".
С темпото, с което се разрушава, хората от махалата очакват още днес жилищата им да бъдат изринати. Нарушаването на привременните мерки, постановени от ЕСПЧ за спиране на разрушаването, преди да има ясен план къде отиват хората, може да доведе до поредно дело и осъждане на държавата.