Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Срив на икономическите нагласи в Германия и в цялата еврозона заради тарифната политика на Тръмп

Икономическите нагласи в Германия на анализатори и инвеститори за следващите шест месеца се влошиха драматично през април с оглед на непредсказуемите промени в търговската тарифна политика на САЩ.

Това показват резултатите от последното проучване на центъра за европейски икономически изследвания Zew.

Индексът на базирания в Мюнхен изследователски институт Zew, измерващ бъдещите икономически очаквания в Германия за следващите шест месеца, се срина рязко през април до -14 пункта от +51,6 пункта през март, докато осреднените пазарни очаквания бяха за доста по-умерено понижение до +9,5 пункта.

Това е най-ниското ниво на индекса от юли 2023 г. насам и най-драматичния едноседмичен спад на икономическите нагласи от началото на руската военна инвазия в Украйна в края на февруари 2022 г.

В същото време оценката за текущата икономическа ситуация в Германия се подобри слабо през април с 6,4 пункта до  -81,2 пункта, но остава далеч под важното нулево ниво.

Zew индекси на икономическите нагласи и на текущите условия в Германия


"Непредсказуемите непрекъснати промени в търговската политика на САЩ по отношение на митата оказват голямо влияние върху очакванията в Германия, които се влошиха рязко през април. Не само последствията, които обявените т.нар. реципрочни тарифи на Доналд Тръмп могат да имат върху световната търговия, но и динамиката на техните промени, е тази, която значително увеличи световната несигурност. Икономическите очаквания за Германия и еврозоната отразяват това развитие", коментира последните резултати президентът на ZEW Ахим Вамбах, като добави:

"По-специално, секторите с интензивен износ, като автомобилната и химическата промишленост, както и секторите на металообработка, стоманодобив и машиностроене, които наскоро се радваха на подобрени перспективи, са засегнати. Рискът от нов скок на инфлацията в Германия и еврозоната в момента не се възприема добре от експертите на финансовия пазар. Според техните оценки, това дава на ЕЦБ свобода на действие за по-нататъшно намаляване на лихвените проценти".

"Мненията обаче са разделени относно това дали Фед на САЩ ще приеме смекчаване на паричната и лихвена политика", отбеляза Ахим Вамбах.

Нагласите на експертите на финансовите пазари относно икономическото развитие в цялата еврозона също се влошиха драматично, сочи още последното Zew проучване.

Индикаторът, отчитащ икономическите нагласи за следващите шест месеца, се срина през април с цели 58,3 пункта до ниво от -18,5 пункта, достигайки най-ниско ниво от декември 2022 г., докато пазарните очаквания бяха за далеч по-скромен спад на индекса до +14,2 пункта.

Около 41,1% от анкетираните анализатори не очакват промени в икономическата активност, 20,2% виждат подобрение, но цели 38,7% очакват влошаване.

Индексът, оценяващ текущата икономическа ситуация в еврозоната, се понижи по-слабо с 5,7 пункта до -50,9 пункта, докато индексът на инфлационните очаквания спадна с 9,1 пункта до -3,1, пункта.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна