Търсенето на петрол в световен план ще нарасне много по-бавно от очакваното през настоящата година поради митата на президента на САЩ Доналд Тръмп върху търговските партньори и техните ответни действия, прогнозира Международната агенция по енергетика (МАЕ или IEA) в своя последен ежемесечен петролен доклад.
Според МАЕ световното търсене на петрол ще нарасне през 2025 г. с едва 730 хил. барела на ден, което би било далеч по-слабо от прогнозираното в мартенския доклад повишение с 1,03 млн. барела на ден.
Вчера ОПЕК също намали, макар и доста по-скромно, своите прогнози за петролното потребление през настоящата година заради търговската война и очакваното забавяне на световния икономически растеж.
"Влошаващите се перспективи за глобалната икономика на фона на внезапната рязка ескалация на търговското напрежение в началото на април доведоха до понижаване на нашата прогноза за растежа на търсенето на петрол през тази година. Приблизително половината от това понижение се случва в САЩ и Китай, като по-голямата част от останалата част е в търговско ориентираните азиатски икономики", посочи МАЕ.
Очаква по-нататъшно забавяне на растежа при търсенето на петрол в глобален план до 690 хил. барела на ден и през 2026 г., поради крехката икономическа среда и нарастващото навлизане на електромобилите, но "рисковете за прогнозите остават големи предвид бързо развиващия се макроикономическата среда", посочи още енергийната агенция.
Агенцията отбеляза, че макар вносът на петрол, газ и рафинирани продукти да е освободен от американките мита, притесненията, че решението може да увеличи инфлацията и да навреди на икономиката, натежаха върху цените на петрола. Това, което също се отрази на цените на суровия петрол, беше Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и изненадващо съобщение на осем от членовете на петролния картел, че от месец май "ще утроят планираните производствени цели" с 411 хил. барела на ден.
Този рязък спад в цените на петрола намалява приходите за производителите. С оглед на това МАЕ посочва, че петролната индустрия на САЩ, въпреки призивите на Тръмп за увеличаване на сондажи ("drill baby dril"l), всъщност може да забави дейността си.