Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости

Александър Попов
Снимка: Добромир Видев


Държавата, едва справила се с регулацията на аналоговия хазарт, ще трябва да се ориентира към контрол на дигиталния. Скорошна кръгла маса, организирана на метри от казино в София, отчете, че онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости у хората. 43 000 души наброява списъкът с хазартно зависимите, които не могат да залагат. 
Израз, разпространяван в ъндърграунда гласи - "Направи врага си не хероинозависим, а хазартнозависим“, но дори да не сте част от ъндърграунда, няма никакъв шанс някой да ви помогне, ако играете нелегален хазарт онлайн. Дори и да сте в българския списък на хазартно зависимите – с ограничен достъп до казината, е възможно заобикалянето, алармира доктор Цветеслава Гълъбова, директор на психиатричната болница в Курило.
Без да дава идеи за заобикаляне на правилата Павлин Петров от дирекция "Киберпрестъпност“ на ГДБОП обяснява, че първо е лесно да бъде създаден сайт за хазарт. Второ, няма как службите да получат съдействие за спиране на нелегалните дейности, ако сайтът е в държава без регулации на онлайн средата.
Ограничаването на зависимите да играят онлайн не е проблем само за България.

"Технологиите изпреварват законодателството", казва Александър Попов от НАП и това се случва на фона на липсващо законодателство. Като това, че от 1996 година е отпаднало задължително лечение на зависимостите от Закона за здравето. В Закона за здравето от 2005 година, а изобщо не е било предвидено да има принуда за лечение като медицинска мярка и това важи за лечението на всички зависимости, не само за хазартната. 

"Скъпата превенция е по-евтина от най-евтиното лечение", казват специалистите. 

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Добромир Видев.
По публикацията работи: Недит Георгиева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна