Това обясни пред БНР Мартин Владимиров, експерт в Центъра за изследване на демокрацията, след като страната ни се отказа от продажбата на реакторите на АЕЦ "Белене".
През 2023 година започнаха преговори за закупуването на двата руски реактора, първоначално предназначени за недовършената АЕЦ "Белене" в България. Украинският парламент разреши закупуването им.
"България държи да има отворени позиции за милиарди и към Русия, и към САЩ, и към Турция. Но не и да взима подаръците от ЕС под формата на 10 млрд. европейски фондове, защото те са твърде неудобни за политиците у нас. Това, което правим, е пълна глупост. То е и предателство към Украйна и евроатлантическите ни партньори. Абсолютно безочливо поведение от страна на българското правителство и управляващото мнозинство. Поддаваме се на елементарното руско влияние.
Тези реактори не ни трябват. Това са два големи бойлера, за които ще плащаме!"
Станислав Георгиев, "Булатом", обаче изрази различна позиция в предаването "Нещо повече".
"С това оборудване съвсем спокойно може да бъде изградена втора атомна централа на площадка "Белене".
Той смята, че това може да се случи с помощта на западни фирми.
"Ако в момента се поръча, цената му ще бъде поне двойна".
Владимиров контрира, че в такава ситуация би ставало въпрос за инвестиция от десет милиарда евро.
Георгиев все пак припомни, че през 2012 година проектът е спрян по политически причини.
"Решенията на политиците понякога нямат логика, особено технологичните".
Той отбеляза, че "при всички положения ние трябва да имаме още два реактора".
Владимиров пък обясни, че "България няма нужда от нова ядрена централа, докато не трябва да се заменят Пети и Шести блок".
"АЕЦ "Козлодуй" в момента има ключова роля не само за българската електроенергийна система, но и за цялата регионална система и тази роля няма се промени до 2050 година. Но паралелно с това системата се променя чувствително. Навлизат мощности за съхранение на електроенергията.
През последните десет години сме похарчили 18.7 млрд. лева в различни скъпоструващи енергийни проекти, които са ощетили всички нас, данъкоплатците. Защо продължаваме да харчим милиарди за необосновани проекти, които са главно с цел захранване на частни мрежи за влияние?!
За да се построи ядрена централа на пазарен принцип, е добре да има предварително договори за продажба на електроенергия. Тогава има смисъл да се тръгне към строителство. Без такиви договорки, всяко начинание в тази област ще означава загробване на цялата ни държава с поне 10-15 млрд. долара инвестиции, които никога няма да се възвърнат".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.