Проверка показва, че част от тези жалбоподателите, които са сезирали Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ), в резултат на което Министерството на правосъдието уведомява официално администрацията на район "Илинден" за привременни мерки, никога не са имали адресна регистрация в кв. "Захарна фабрика", а са жители на други райони. Това поставя под въпрос достоверността на жалбата и води до основателни съмнения за манипулативни твърдения, представени пред съда в Страсбург.
Това коментира районният кмет Емил Бранчевски във връзка с изпълнението на заповед от 31.10.2016 г. на Столичната община, която разпорежда премахване на незаконно изградени постройки на общинска земя, в които години незаконно са живели роми.
"Разбирам социалната чувствителност на темата. Но няма компромис със закона, когато е застрашен човешки живот", отбелязва районният кмет и уточнява:
По думите на Бранчевски, мотивите на Заповедта отпреди 8-9 години ("сградите са станали опасни за здравето и живота на гражданите, негодни са за използване, застрашени са от самосрутване и създават условия за възникване на пожар") отговарят напълно на чл. 225 от Закона за устройство на територията (ЗУТ) и изискват неотложни действия от страна на администрацията.
"Категорично заявявам, че няма нито едно лице, преместено или настанено в друг район на Столичната община. Всички предложения за настаняване са били отправени към самите засегнати. Моят фокус остава върху законността и сигурността и хуманното отношение."