Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музикотерапия за Нобелова награда!

Колаж: БНР

Терапията с музика и ритъм става все по-актуална и това се обуславя от нарастване броя на деца с проблеми в развитието.

Хората с проблеми ходят при различни терапевти, при нас идват едва ли не последни. Понеже увлича емоционално, се подценява. Гледа се на нея като на забавление. У нас музикотерапията е маргинализирана, но изследвания доказват благотворното влияние от прилагането на нейни методи.

Това изтъкна пред БНР-Радио София Наталия Христова-Крачанова, която е музикант, била е преподавател, а от години има и музикалнотерапевтична практика. Написала е дисертация по темата "Значението на ритъма".

Наталия Христова-Крачанова

През годините залага на теорията и подходите на Емил Жак-Далкроз (Emile Jaques-Dalcroze (1865-1950) - швейцарски композитор и педагог, основоположник на ритмиката). Популярността им на няколко континента е красноречиво доказателство за качеството и ефективността им.

Ритмиката навлиза не само в професионалното музикално обучение, но и в ранното музикално възпитание в училищата.

Христова работи с деца най-вече от аутистичния спектър, но и с ДЦП, хиперактивност. Казва, че в музиката, която подбира за сеансите си, водещото е ритъмът.

"Когато чрез слуховата система възприемаме външни ритмични стимули, спонтанно активираме и моторната си система – обясни специалистът. – Използваме целенасочено ритъма за постигането на терапевтичен ефект.

Ритъмът в песента „Вода“ на Елица и Стунджи е в основата на успеха ѝ, убедени са и неспециалисти Снимка: БГНЕС

Наталия Христова отбеляза, че доц. Димитър Колев - невролог от ВМАе провел изследване на мозъка преди и след 45-минутна музикотерапия.

Резултатите са удивителни. След повторно изследване на дете с дефицит на внимание, лекарят е възкликнал, че това е за Нобелова награда.

Според Христова музикотерапията трябва да се прави от професионалисти, от музиканти, които са подготвени теоретично, но и са добри инструменталисти. Необходимо е музиката да следва терапията, а не обратното.

Всекидневни занимания дават най-бърз резултат, а родителите могат да бъдат дори котерапевти.


  • Наталия Христова-Крачанова е автор на ново пособие, озаглавено "Ритъм – музика – терапия". То съдържа  методически инструкции и клавирни пиеси по музикалноритмична терапия с приложен компактдиск с 15 записа.
    Те са еднакво подходящи както за индивидуални, така и за групови терапевтични занимания.

    Официалното пособието ще бъде представено на 23 април (сряда) от 19:00 часа в Централния дом на архитекта. Входът е свободен.

Чуйте разговора на Лили Големинова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна