Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Киселова коментира вота на недоверие, тълкува го като стремеж да се дестабилизира НС

Наталия Киселова
Снимка: БТА

Да се иска вот на недоверие за неща, които са се случили преди това правителство да бъде избрано, е стремеж да се дестабилизира Народното събрание и то да не работи. Това каза председателят на парламента Наталия Киселова по БНТ. По-рано днес депутатите отхвърлиха и вторият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков за провал в борбата с корупцията.

Вотовете на недоверие имат смисъл тогава, когато се повдига въпрос за цялостната политика, по конкретен повод, по отношение на програмата на правителството, за действия, бездействия, които правителството е направило или не е, посочи Киселова.

В рамките на няколко дни, от сутрин до здрач, хората сигурно се забавляват понякога да ни гледат, но всъщност въпросите, които се повдигат, не са от дневния ред на българските граждани или на бизнеса, коментира още тя.

В учебниците по парламентарно право пише, че вотът на недоверие е най-силното оръжие и то се използва в краен случай, и много по-често се използват инструментите на парламентарния контрол, каквито имаме и в Конституцията, и в правилника, каза Киселова.

Тя добави, че първият вот на недоверие е бил преди две седмици. Правителството беше на шейсет и няколко, 70 дни, а вчера стана на 90 дни. Не е имало случай, в който в първите сто дни да не се даде толеранс на правителство да се запознаят, тъй като част от колегите влизат в правителство без преди това да са имали такава възможност. Така че нямаше толеранс почти никакъв, смята тя.

Попитана защо са предприемани, ако ходът им е обречен, Киселова коментира, че това поведение, което имат тези парламентарни групи, е било видимо и при приемането на държавния бюджет. Почти 39 000 предложения, които един ден анализаторите се надявам да видят и да оценят като сериозна злоупотреба с инструментите на парламентарната демокрация, по същия начин е и сега, каза Киселова. 

На въпрос, свързан с работата на НС, Киселова посочи, че са избрали правителство, приели са бюджет, преодолени са били два вота на недоверие и са приели 15 закона с доста по-високо мнозинство от обикновеното. 

По думите ѝ има сериозна подготвителна законодателна дейност във връзка с Плана за възстановяване и устойчивост.

Преди пет месеца си казвах: "Няма начин да няма начин хората да седнат да се разберат кой ще бъде в мнозинството, кой ще бъде в опозиция и да има конструктивност в поведението". Сега виждам, че при тази сериозна фрагментация в НС всяка от парламентарните групи има свои цели и невинаги те съвпадат с целите на другите, коментира още Наталия Киселова.

По публикацията работи: Мария Йорданова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна