Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Псалтир за всеки ден" - поезия с вяра на Елена Алекова:

Христос е казал, че не това, което влиза в устата на човека го осквернява, а това, което излиза

На Велика събота се отдава особено значение на помирението и прошката

Иконата на страдащия Христос, която се изнася в храмовете на Велики понеделник
Снимка: Софийска митрополия

Велика събота е. Църковните богослужения сутринта напомнят за погребението на Иисус Христос, извършено от Йосиф и Никодим. В края на деня, час преди полунощ, започва празничната великденска служба, която ще възвести Христовото Възкресение.

Велика събота е!

Къде е бил Христос между смъртта и възкресението си? - отговор на този сакрален въпрос и с още за посланията на днешния ден, който предшества Великден, чуйте от словото на врачанският митрополит Григорий.

Велика събота е последния ден преди Възкресение Христово. Този ден съчетава скръбта и очакването на Великденската радост

На Велика събота се отдава особено значение на помирението и прошката. Избягват се суматохата и шумните приказки. В речта не трябва да има груби думи, нито кавги между хората.

Елена Алекова

Много често дребните ни битови проблеми ни изглеждат огромни и сме склонни да забравим, че най-големият християнски празник трябва да издигне мислите и общуването в по-високите нива на смирението и разума. Да слушаме и разбираме през сърцето.

Това ще ви предложим като разговор преди големия празник - поетесата Елена Алекова и нейните стиховете от поетичната й книга "Псалтир за всеки ден".

"Самият Исус Христос е казал, че не това, което влиза в устата на човека го осквернява, а това, което излиза. И всъщност, постът, който толкова дълго спазват благочестивите хора е не толкова да не ядеш, а да следиш за думите, които излизат от твоята уста. Мислите в теб също биват видяни от Господ, затова и за тях трябва да внимаваме. 

А за поезията още от древни времена се казва, че тя е език на Бога, като извеждат самото име на поезията от финикийски език като език на Бога.

Така че, също трябва да внимаваме какво пишем и какво казваме, за да не оскверним Бога, допълни още Елена Алекова.

"Исках с тази книга да се опитам да прихвана онази потребност на човешката душа, в която потребност човек пътува към Господ, разкрива се пред него или Бог се разкрива пред него. 

Това са много съкровени мигове, така че на моменти разбирах, че нямаше думи, с които да разкрия тези състояния - за това общуване между човешката душа и Бога, псалмите идваха сами по всяко време, поясни още Алекова, която се е чудела да не би да бъде разбрана погрешно, да не би хората да си помислят, как тя се осмелява да пише псалми...

Но чудото продължава и тя осъзнава, че това не е грешно или грешка...


Още по темата слушайте в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна