Впечатляващо е, че папа Франциск намери сили в това здравословно състояние да се появи и да приветства за Възкресение Христово вярващите, събрани на площад "Св. Петър", което е поредно свидетелство за силата на неговия характер, а това беше една от най-силните черти на този папа!
Това свое впечатление сподели пред БНР проф. Георги Каприев, преподавател по история на философията в СУ "Св. Климент Охридски", преводач от латински, старогръцки, немски и руски език.
Вярата в Бог е изключително лично нещо, то се дава по благодат, посочи той:
"То е среща на човешкия стремеж към Бога и стремежа на Бога към човека. Християнският начин на изповядване на вярата е дълбоко интимен акт. Той намира израз в различни ритуали - с причастяването, с тайнствата, въобще във всичко онова, което наричаме църковен религиозен живот, но вярата е интимно нещо. Добре е човек да не се бие в гърдите с вярата си. Всеки, който се бие в гърдите с вярата си, е маловерец".
По думите му страстното придържане към истината и смирението са белезите на вярата.
Съвременният българин е повече суеверен, отколкото религиозен, смята философът.
Според него преподаването на религии би постигнало успех, "ако се прави внимателно и с всичката кротост, смиреност и на високо интелектуално ниво":
"Силно ме смущава това преподаване на религии непременно с добродетелите. Християнските добродетели не могат да се откъснат от цялостната християнска доктрина".
Интервюто на Стефан Кунчев с проф. Георги Каприев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.