Има нарушение на Закона за радиото и телевизията, както и отклонение от Етичния кодекс на българските медии - това се посочва в доклада на дирекция "Мониторинг и анализи" на Съвета за електронни медии за извършено наблюдение на изданието на предаването "Антон Митов представя" по програма "Христо Ботев" на БНР от 8 март. Гост на предаването тогава е директорът на програмата Кин Стоянов.
Случаят предизвика обществени реакции, в СЕМ са били получени и редица сигнали.
Главният секретар на СЕМ Емилия Станева посочи:
"Анализ на излъченото показа, че в това предаване, то съдържа враждебна реч на основа етническа принадлежност. Обяснявайки, че не харесват турците, водещият и гостът - директорът на програмата, изразяват негативни стереотипи относно турското население като използват за аргументи бегли исторически препратки без контекст, субективни възприятия и на моменти вулгарни намеци".
Станева допълни, че според мониторинга излъченото не е съобразено и с Правилника за редакционната дейност на БНР, но компетентно по това е самото радио. С три гласа "за" членовете на Съвета за електронни медии взеха решение да се изиска информация от Българското национално радио за изясняване на становището на обществената медия по случая и предприетите мерки за преодоляване на езика на омразата в медийните услуги, които доставя радиото.
Председателят на СЕМ Симона Велева коментира:
"Трябва дебело да се подчертае и мисля, че сме единодушни, че реч на омразата и враждебна реч трябва да бъдат абсолютно заклеймени и са недопустими, особено в обществения доставчик".
БНР вече излезе с официална позиция, в която се разграничава от всякаква реч на омразата.
Сюжет, който се появява в публичното пространство близо месец и половина, след като коментираните изказвания са станали факт в ефир, стана повод за своеобразен разбор между членовете на СЕМ за работата на дирекцията „Мониторинг и анализи“ на регулатора. Плюс коментари за това има или няма политически натиск.
Българското национално радио излезе вече с официална позиция за предаването "Антон Митов представя" по програма "Христо Ботев" от 8-и март и се отграничи от всякаква реч на омразата, но дължи по-конкретни обяснения на Съвета за електронни медии как е възможно да се допусне такъв тип говорене в националния ефир.
Това стана ясно от решението, което в крайна сметка взе на днешното си заседание медийният регулатор.
Темата предизвика оживени обсъждания на заседанието на СЕМ и Къдринка Къдринова отправи питане, защо докладът се е забавил.
Темата коментираха още и Габриела Наплатанова, Галина Георгиева и ПролетВелкова. Велкова и Симона Велева се обявиха за даване на задължителни указания, като по-подходяща мярка спрямо радиото, но не събраха нужните три гласа при гласуването.
Подробности чуйте в звуковия файл.