Събитието е празник на науката. Връчват се грамоти за най-добрите проекти, отчетени за 2024 г.
Сред проектите са такива за оползотворяване на отпадъчни продукти за производство на енергия, изследване на радоновия потенциал, което се позовава на проучвания в Сливенска и Софийска област, както и друго – за биологичната активност на българската роза, обясни пред БНР проф. Юрий Кълвачев, управител на фонда.
От началото на 2025 г. има 2 колектива, финансирани от фонд "Научни изследвания", с изключителни постижения, отразени в световната научна литература. При единия от тях става дума за разработка на уникален материал на основата на графен съвместно с испански учени. Другият колектив – на млади учени от Института по молекулярна биология, е открил иновативен метод, който разкрива движението на хромозомите с невиждана досега точност, поясни проф. Кълвачев. По думите му, "това изследване краси дори корицата на списание "Нейчър"", а годината е започнала "с летящ старт".
Публикациите в тези списания минават през сито извън България, те се сравняват със световните и европейските стандарти, уточни той.
Науката става все по-атрактивна за младите хора, смята проф. Юрий Кълвачев.
Някои от отличените през последните години проекти намират приложение – говорим за връзката наука – бизнес, коментира той в предаването "Преди всички".
"Макар и с плахи стъпки, тази връзка се заздравява."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.