НБУ завибрира, резонира по темата "Шекспир", разказа пред БНР гл. ас. Георги Няголов, преподавател по английска литература и шекспировед. По думите му, фестивалът е привлякъл и преподаватели от други области, предложили различни ракурси – има например лекция как Шекспир е свързан с футбола или с хип-хопа.
"Много е утешително да видиш, че има пространство на хуманността. Такова пространство е и Шекспир – в неговите произведения. В момента такова пространство е НБУ. Шекспир ни учи на добродетели. Шекспир ни учи на това, че злото и страстите могат да бъдат разбрани, но е добре, когато разумът надделява", изтъкна Няголов.
През други автори съм изиграла големите теми на Шекспир, сподели актрисата и преподавател доц. Снежина Петрова, която е ръководител на Департамент "Театър" в НБУ и един от инициаторите на фестивала.
"Шекспир е бил на улицата и театърът е бил тогава. Ние се опитаме да го направим по-достъпен, да влезе в живота ни. Шекспир не трябва да бъде мислен като нещо много елитарно, труднодостъпно за човека, който не ходи на театър или не чете", смята тя.
Образованието днес най-ефективно се случва чрез преживяване, не чрез фронтална лекция. Да направим такъв дизайн на образователния момент, че да може емоционално и действено да се преживеят неща и да се открие онова, което целим да преподадем, отбеляза Няголов.
Най-щастливи бихме били да видим учители, довели учениците си на изнесено обучение, подчерта Снежина Петрова.
Шекспир работи с големи архетипи. Шекспир се ползва от психоаналитиците от Фройд насам. Татуираните образи също са архетипи, подчерта актрисата във връзка с една от темите на фестивала, посветена на татуировките.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.