Това обясни пред БНР инж. Димитър Бичев, председател на Управителния съвет на Сдружението на собствениците на атракционни съоръжения в България, след като двама души паднаха от люлка в лунапарк в Ямбол.
Фирмата, притежаваща злополучния атракцион, е член на сдружението и по думите на Бичев разполага с паспорт за техническа безопасност за него.
Инж. Бичев обясни в предаването "Хоризонт до обед", че всяка година всички съоръжения у нас минават на преглед.
"Има наредба, по която се работи. Тя допуска фирми, които имат интерес да се занимават с тази дейност на пазарен принцип, да го правят. На територията на България в момента работят две фирми, които правят инспекция. Моето лично мнение е, че не са достатъчни".
Доста години в България нямаше инциденти, след като се въведе контрол върху съоръженията, отбеляза той.
"Но там, където има човешки фактор и машини, винаги е възможно това да се случи".
Въпросът за необходимостта от такива беше повдигнат отново на 23 април, когато двама мъже - на 25 и 29 години, паднаха от атракцион в лунапарк в Ямбол.
Все още не е отминала опасността за живота на тежко пострадалия 25-годишен Михаил Митев. Младият мъж е с черепно-мозъчна травма, уточни зам.-директорът на областната болница д-р Валентин Вълчев.
По данни на прокуратурата инцидентът е станал след скъсване на люлка, коментира прокурор Мина Грънчарова.
Изясняват се причините, довели до инцидента. Все още няма повдигнати обвинения към конкретно лице.
Енчо Керязов, зам.-кмет на община Ямбол, посочи, че Общината само отдава под наем терена, на който се разполага лунапарка, но не носи пряка отговорност за техническата изправност на съоръженията. Той подчерта, че собственикът на атракциона е предоставил всички необходими документи за отдаването на площадката под наем.
Собственикът на фирмата - Иван Петров, пък твърди, че съоръжението е било изправно, а случилото се определя като "нелеп инцидент".
Целия репортаж може да чуете в звуковия файл.