Репортаж на Наталия Ганчовска за предаването ''Хоризонт за вас''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Ядрената енергетика в България е жертва на политически зависимости и политически залитания.Това заяви евродепутатът и президент на Европейския енергиен форум Цветелина Пенкова по време на дискусия, посветена на Европейския пакт за чиста индустрия.
Според колегата й Радан Кънев от Европейската народна партия, огромната част от проблемите на България в прехода към зелена енергия и чисто производство са на национално ниво. И докато Европейският съюз задава рамката, преоценката на Пакта и на неговите възможности трябва да се случва във всяка от страните членки.
Европейският пакт за чиста промишленост поставя декарбонизацията в основата на общия икономически растеж и конкурентоспособност, докато България се въздържа от инвестиции в подобни проекти - това е грешка, отчете евродепутатът Радан Кънев.
Дискусията започна със съгласието около тезата, че зелената политика и зелените цели на Европейския съюз остават, въпреки впечатлението, че Европа отстъпва от тях.
"Аз никога не съм била на мнение, че трябва да противопоставяме отделни енергийни източници, защото има сериозен недостиг. Трябва да се използват по най-ефективния начин, но за да е стабилен един енергиен микс, той трябва да бъде балансиран и няма как да бъде балансиран и сигурен, без да имаме базови енергийни мощности, без да имаме възобновяема енергия, без да имаме балансиращите такива. И липсата на политическа последователност поставя в жертва енергийната ни стабилност, цените за потребителите и индустрията в България", коментира Цветелина Пенкова.
Според Пенкова, България може да има стратегическа роля в изграждането на енергийната свързаност в Европейския съюз.
"Европа буквално седи на свободни пари, които не може да инвестира адекватно в икономиката си. До голяма степен грешката може би идва и от сериозните административни пречки, които се поставят. Но в Европа има свободни налични пари, които трябва да се инвестират в икономиката и хората", заключи евродепутатът.
Експерти и представители на браншови организации назоваха редица енергийни проекти като пропуснати възможности за България, заради популизъм и страх от реакцията и отхвърлянето им от обществото.
А след решението да не се продават реакторите на АЕЦ "Белене", експерти прогнозираха, че ще се появят и инвеститори.
По публикацията работиха: Ерол Емилов, Мария Сивкова-Илиева