Рейчъл Рийвс обяви търговските отношения на Великобритания с Европа за "вероятно дори по-важни" от тези със САЩ, стремейки се да измести фокуса на Обединеното кралство от търговския му спор с администрацията на Тръмп към предстояща важна среща на върха с ЕС.
Британският финансово министър Рийвс настоява за амбициозно "рестартиране" на отношенията с ЕС, включително отваряне на схема за младежки пътувания и привеждане на Обединеното кралство в съответствие с правилата на Брюксел в опит да се намалят бариерите пред търговията.
"Разбирам защо има толкова голям фокус върху търговските ни отношения със САЩ, но всъщност търговските ни отношения с Европа са може би дори по-важни", каза тя пред Би Би Си и добави:
"Толкова е важно да възстановим тези търговски отношения с най-близките си съседи в Европа и ще го направим по начин, който е добър за британските работни места и британските потребители".
Британският премиер Киър Стармър обаче настоя преди дни, че няма да "избира" между Европа и Америка, докато се опитва да балансира двете ключови глобални отношения на Обединеното кралство.
Рийвс ще обсъди днес във Вашингтон търговски въпроси с американския си колега Скот Бесънт, докато двете страни се насочват към сключване на евентуална търговска сделка.
По-рано днес от Даунинг стрийт се опитаха да изясни забележките на Рийвс, осъзнавайки антипатията на Доналд Тръмп към ЕС, който според него е създаден, за да "прецака" САЩ.
"ЕС е нашият най-голям търговски партньор. Това всъщност е публично достояние. И двете страни имат невероятно значение за нас. И ние се отнасяме към тях с огромно уважение", посочиха от Даунинг стрийт 10.
Според данни на британското правителство, САЩ са представлявали 21,2% от британския износ през 2023 г., в сравнение с 41,2% в посока Европейския съюз.
Тази седмица Рийвс ясно заяви във Вашингтон, че е отворена за намаляване на британските тарифи върху американски стоки – включително автомобили и селскостопански продукти – за да помогне за осигуряване на търговска сделка.
Но тя също така настоява за амбициозна сделка с ЕС, включително създаване на схема за младежки визи за насърчаване на пътуванията и привеждане в съответствие с правилата на ЕС в области като селското стопанство, за да се намалят търговските бариери, отбелязва "Файненшъл таймс".
Рийвс и Стармър също така искат да договорят по-голямо взаимно признаване на професионалните квалификации, подобрен достъп до ЕС за британски музиканти на турнета и ново енергийно партньорство.
Дипломати от ЕС пък говорят с "възторг" за 45-минутната среща в четвъртък на Киър Стармър с председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен, на която е била обсъждана предстоящата среща на върха между ЕС и Великобритания на 19-и май.
В знак за променящото се настроение, управляващия директор на МВФ Кристалина Георгиева, похвали вчера подобрения диалог между Обединеното кралство и ЕС.
"Когато разведените - ЕС и Обединеното кралство - отново се срещат, ние се справяме чудесно", посочи тя.
Това накара Рийвс, който говореше в същия панел на МВФ по време на пролетната среща на Фонда и Световната банка във Вашингтон, да "даде пет" (give me five)на германския си колега Йорг Кукис, който седеше до нея.
На срещата на върха на 19 май ще бъде постигнато споразумение за нов пакт за отбрана и сигурност между ЕС и Обединеното кралство, като срещата ще бъде придружена и от комюнике, в което ще бъдат посочени областите за по-нататъшни преговори по-късно през годината.
Запознати с плана хора казват, че ще бъде договорен "пакет" от мерки, включително относно младежката мобилност, търговията с храни, енергетиката, професионалните квалификации и договореностите за гастролиращи музиканти.
И двете страни очакват съществуващото споразумение за риболов между Великобритания и ЕС, което трябва да бъде подновено следващата година, да бъде удължено – може би за още две години – за да се предотврати спор с Франция и други крайбрежни държави.
19 май се разглежда от двете страни като "отправна точка" за "пазарене" относно детайлите на пакета, включително структурата на схемата за младежка мобилност и бъдещите квоти за риба, като ще бъдат направени много компромиси по време на преговорите.
Междувременно, президентът на Националния съюз на фермерите Том Брадшоу заяви, че Обединеното кралство не може да компрометира достъпа си до пазара на ЕС в името на търговска сделка със САЩ.
"Ако погледнете финансовата стойност на сделка с ЕС, износът на храни за ЕС струва шест или седем пъти повече от износа ни на храни за САЩ", каза той пред "Файненшъл таймс".
Брадшоу каза, че е получил уверения от правителството, че няма да жертва стандартите за здраве и хуманно отношение към животните в името на сделка със САЩ – повтаряйки нещо, което Рийвс заяви публично по-рано тази седмица.