Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Папата, който искаше църквата да излезе на улицата

Посланията му са бяха към всички - вярващи и невярващи

| Анализ
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Определян е като папата на хората, на мира и милосърдието. Светла личност и истински духовен водач.

Франциск стана вторият глава на Римокатолическата църква, който дойде в България - 17 години след Йоан Павел Втори. Посещението му през май 2019-а беше под надслов "Мир на Земята". Тогава папата отслужи литургия на площад "Александър Батенберг" в София.

У нас е 29-ото посещение в чужбина на папата. Сред тях има безпрецедентни - като първата папска визита на Арабския полуостров, срещата с мигранти от Африка на италианския остров Лампедуза и литургията в столицата на Филипините Манила с рекорден брой присъстващи - над 6 милиона души.

Аржентина - родината на папа Франциск, обяви 7-дневен траур след кончината му. Медиите в цяла Латинска Америка коментираха, че 12-те години на Франциск във Ватикана ще бъдат запомнени със стремежа към обновяване на църквата и социална справедливост.

Първият папа от Латинска Америка и първият йезуит. Така и не успява за 12 години начело на Римокатолическата църква да посети родната си Аржентина.

Нашият скъп Франциск винаги казваше, че Господ не се уморява да ни прощава - думи от литургия в Буенос Айрес - родния град на папа Франциск. Там предпочитат да го наричат ​​Хорхе Берголио или просто отец Хорхе.

"Благославял ме е безброй пъти, когато беше епископ, а после и архиепископ. За мен е най-великият папа. Но ми се струва, че аржентинците не го оценихме по достойнство в началото и едва сега си даваме сметка колко е важно, че сме имали такъв папа като него."

Роден е в квартала Флорес, в покрайнините на Бунос Айрес на 17 декември 1936-а. Израства там в семейството италиански имигрант, работник в железниците, като най-голямото от 5 деца. Майка му искала той да стане лекар и в началото е учил химия преди да се насочи окончателно към богословието.

От 1992 г. е епископ на Буенос Айрес, шест години по-късно - архиепископ, а през 2001 г. Йоан Павел II го издига за кардинал.

На 13 март 2013 година бял дим от Сикстинската капела възвестява избирането му за 266-ия папа.

Шегува се, че "са ходили на края на света да го търсят". Като водач на Римокатолическата църква сменя Бенедикт 16-и - първия папа от шест века, който се оттегля.

"Аз съм голям грешник, но се доверявам на божието снизхождение и търпение и в страданието приемам да стана папа" - с тези думи се съгласява да заеме поста."

Името си Франциск избира по примера на светеца от Асизи, станал символ на мира, аскетизма и службата в полза на бедните.

Ватикана се готви да изпрати папа Франциск  Снимка: АП/БТА

От самото начало във Ватикана заявява ясно каква трябва да бъде ролята на църквата - бедна църква за бедните.

Да бъде солидарен с бедните, да работи в полза на мира и да брани творението на Бога, което освен човека включва всички живи същества и цялата природа - така определя посоките на основните си усилия.

Отказва се от луксозния автомобил, използван от предшествениците му.

"Боли ме като видя свещеник с кола последен модел, просто не е редно."

Не обитава огромните папски покои в Апостолическия дворец, а скромен апартамент във ватиканската сграда за гости.

Още през 2013-а американското списание "Тайм" го избира за "Човек на годината" и посочва, че първият папа от страна извън Европа от 1200 години е започнал да трансформира църквата, което измерва промяната в столетия.

Франциск настоява за връщане към базовите ценности на християнството - смирение и скромност, към мисията на църквата да бъде до най-нуждаещите се хора. Нееднократно предприема благотворителни инициативи за бездомници, бежанци, нуждаещи се и затворници.

"Искам да се излезе навън, църквата да излезе на улицата."

Иска църквата да е по-близо до хората и да съответства на времената, в които живеем. Чухме го да предупреждава за опасностите от климатичните промени, изкуствения интелект или твърдите мерки в икономиката. Защитник на промените, макар и не драстични, в ролята на жените в църквата. Критичен е към решението на Аржентина да легализира еднополовите бракове, но същевременно толерантен към всички хора:

"Хората с хомосексуални наклонности са деца на Бог. Бог ги обича, Бог е с тях."

Вдигна завесата по много неудобен въпрос, като няколко пъти поиска прошка за сексуалните посегателства, извършвани от свещенослужители.

"Отново изразявам болка и срам поради непростимата вреда, нанесена на деца от висши служители на църквата."

Поднесе извинения на коренното население на Канада за злоупотребите.

"Искам прошка за това, че за съжаление много християни възприеха колониалното мислене на силите, които потискаха местните народи."

Снимка: АП/БТА

Определят го като противоречив в някои аспекти, но и неизменно последователен в своята отдаденост на каузата на страдащите.

Молеше за спиране на войните, дори на колене - като в Судан.

Неведнъж повтори също, че трябва да бъде прекратена неприемливата въоръжена агресия срещу Украйна.

"В името на Бог ви моля: спрете това кръвопролитие! Апелът ми е преди всичко към президента на Руската федерация, като го моля да спре тази спирала от насилие и смърт, заради собствения си народ."

През 2016-а на летището в Хавана папа Франциск има историческа среща с патриарха на Москва и цяла Русия Кирил. В съвместна декларация двамата се обявяват за единство на християните.

Историческа е и срещата му две години по-рано с вселенския патриарх Вартоломей Първи в Йерусалим в Базиликата на Божи гроб.

Многократно призовава за мир между Израел и палестинците.

"Тази сутрин приех две делегации. Едната от израелци, чиито роднини са заложници в Ивицата Газа, и другата от палестинци с роднини, затворени в Израел. Те страдат толкова много, и двете страни страдат. Това правят войните."

Посланията му са бяха към всички - вярващи и невярващи.

Графити изображение на папа Франциск, който държи списък с гости за погребението си и надпис: Кой ги покани? Рим, 25 април 2025 г. Снимка: АП/БТА

Твърд привърженик на прегръдките, които смята оздравителни и способни да променят живот.

Нямаше телефон. За приложенията в интернет казваше, че колкото повече използваме социалните мрежи, толкова по-малко социални ставаме. Предпочиташе да пише на ръка. Не се колебаеше да използва хумора като допълнителен път за сближаване.

"Знаеш ли как се самоубива един аржентинец? Качва се върху егото си и скача от много високо."

Беше запален привърженик на футболния отбор "Сан Лоренсо", един от най-големите и популярни клубове в Аржентина. Известен с това, че дълги години е използвал градския транспорт в Буенос Айрес, когато е архиепископ там.

"Беше папа, ангажиран с проблемите на най-бедните и онеправданите. Ще ми липсва много."

Връщайки лентата на живота му, сънародниците му припомниха епизод, разказан от него от ранната му младост. На 17 години влязъл да се изповяда в кварталната църква Сан Хосе де лас Флорес. В изповедалнята усетил онзи зов свише, който определил пътя му.

По публикацията работи: Яна Боянова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени