Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Георгиев за Националната научна програма "Критични и стратегически суровини"

Снимката е илюстративна
Снимка: marica-iztok.com

Тази седмица на 22 април беше отбелязан Международния ден на Земята с множество инициативи за опазването на планетата и живота върху нея. 

Интересен факт е, че първото честване на този ден е организирано в България. През 1930 г. по инициатива на Григор Василев – тогава земеделски министър в правителството на Андрей Ляпчев. 

Министър Василев предлага честването да стане международна инициатива. Въпреки че предложението му е прието радушно от други министри от цяла Европа, не се стига до официализирането му. Това се случва десетилетия по-късно в отговор на нарастващото движение за опазване на околната среда. 

Геологическият институт към БАН от години отбелязва този ден, защото опазването на околната среда включва освен живата, така и неживата природа, която пък е обект на изследване на геолозите. 

В тазгодишния Международен ден на земята учените насочват вниманието на обществеността към редките и критични ресурси на планетата. 

С развитието на новите технологии тяхното значение е все по-важно, тъй като новите технологии изискват нови ресурси. Повече по темата разкзва директора на Геологическия институт доц. Светослав Георгиев.

   Доц. Светослав Георгиев, БАН: В световната статистика Украйна не фигурира с добив на редкоземни елементи

"Националната научна програма "Критични и стратегически суровини за зелен преход и устойчиво развитие" обединява 14 научни иституции у нас, като фокусът е критичните суровини в България, каза за "Рано в неделя" доц. Георгиев.

"Програмата е нова и тепърва ще се развива, тя е 5 годишна, колективът е от над 100 човека. Като част от целите са да се обобщи наличната информация за критичните суровини у нас, защото това е нещо, която не е целенасочено изследвано и ние не знаем с какъв потенциал разполагаме, допълни доц. Георгиев.

"На второ място ще проучим какъв е геоложкият контрол върху разпространението на тези суровини, тоест кои са потенциалните райони-

На трето място ще проучим какъв е потенциалът на държавата за енергийни ресурси, които са нужни за извличането на тези критични суровини, на четвърто място ще проучваме нови технологии за извличането на ценния компонент от рудата, петият работен пакет е свързан с оползотворяването на индустриални отпадъци от различни производства и техният потенциал те да бъдат ресурси за критични суровини, което има екологична насоченост, разказа още доц. Георгиев.


Слушайте още в интервюто на Виктория Петрова с доц. Светослав Георгиев за "Рано в неделя". 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени