Случайно или не, годината, когато Биг бендът на БНР отбелязва своя 65-годишен юбилей, ще запомним и с раждането на Sofia Jazz Collective. Случайно или не, голяма част от музикантите свирят и в двата състава, а двама от тях са и основните инциатори на проекта.
"Владислав Мичев и Иван Йорданов отдавна водят този разговор и си мечтаят за този бенд", споделя пианистът на SJC Станислав Арабаджиев.
Според музиканта създаването и развиването на голям независим състав е трудно начинание, но когато всички са единни в желанието си да правят музика, нещата се получават.
Основната концепция е всеки да представи себе си и музиката си, ако има такава, или защо не съставът сам по себе си да провокира и стимулира създаването на нова авторска музика.
"Това е едно изцяло ново и хубаво преживяване, в което влизаме с пълни сърца и готови с нови идеи", казва още Арабаджиев и допълва, че във формацията липсва поставяне на каквито и да е стилови ограничения.
Амбициите на Sofia Jazz Collective са големи, нещо, което личи и в подготовката за предстоящия им първи концерт. В него ще чуем както авторска музика, така и класически биг бенд композиции от легенди като Боб Флорънс и Бил Холман. Преди същинските репетиции, музикантите работят индивидуално и по секции, процес, който според Станислав е изключително важен за всеки по-голям състав. Пианистът вярва, че формацията е положила нужните усилия, за да постави успешно начало на съществуването си.
Друг важен момент е балансирането на опита и младостта в колектива.
"Музикантите, които са с повече опит, допринасят със своите знания, свирили са и в чужбина, имат голямо вдъхновение от други биг бендове. По-младите пък съответно са с нова енергия, нов звук, мислят по друг начин. Интересна е тази симбиоза, мисля, че се получава хубав екип", споделя още пианистът.
От зората на биг бенд музиката до наши дни, форматът еволюира няколко пъти, а основните промени са свързани с увеличаване числеността на инструментите във всяка духова секция. През 20-те и 30-те години на 20. век в популярните джаз ансамбли присъстват обичайно два или три тромпета, един или два тромбона и три или четири саксофона. По-късно, през 40-те, Стан Кентън включва в бенда си общо 5 тромпета, 5 тромбона и 5 саксофона, а в модерната история има състави с по над 30 музиканти, каквито са Sun Ra Arkestra и Vienna Art Orchestra. В случая на Sofia Jazz Collective изглежда, че музикантите се придържат към една от класическите форми, но подходът към музиката ще е различен.
Станислав Арабаджиев допълва, че съставът няма да ограничава репертоара си и ще интерпретира разнообразни творби. От една страна са компактните форми в бибоп и суинг пиесите на Бил Холман, от друга - "сериозните и тежки хармонии" на Боб Флорънс и от трета - композици на някои от музикантите в състава, сред които и такава на тромбониста Неделчо Нинов. Саксофонистът Иван Йорданов пък е един от хората, които вече са изразили готовност, при нужда, да аранжират авторските пиеси на колеги от бенда.
С организацията, освен пианистът, са ангажирани още Иван Йорданов, Владислав Мичев, Арнау Гарофе и Георги Стойков.
"Абсолютно съзнателно решихме да няма един човек, който да е лидер, директор, както искате го наречете, затова сме повече. Така е по-трудно да се мрази някой", казва с чувство за хумор Арабаджиев и допълва, че шегите и закачките са неизменна част от работния процес на колектива.
Пътят към бъдещата голяма цел преминава през вкарването на все повече авторска музика в репертоара на формацията, което при положително развитие и намиране на адекватно финансиране, би трябвало съвсем естествено да доведе и до издаването на албум.
Софийската публика ще може да чуе и види за пръв път на сцена Sofia Jazz Collective на 29 април (вторник), в Sofia Live Club, а ние надзъртаме леко в репертоара им и там откриваме ето тази пиеса:
Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.