Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кристиян Михайлов, PARAi:

За да бъде фактор в развитието на технологии и пазари, България трябва да инвестира в хора

Кристиян Михайлов

Българските компании правят все по-сложни и по-цялостни продукти и продават на все повече пазари – от Индия, през Европа до САЩ. Освен фирми, които автоматизират ръчни производства, имаме и такива, които създават софтуер за следене на процеси и множество операции, важни за да се вземе някакво решение в  реално време.

Дори произвеждаме електроника в малки обеми за китайския пазар.

Това съобщи пред БНР-Радио София Кристиян Михайлов, съосновател на Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации (PARAi).

Организацията е готова със седмия си годишен доклад за напредъка в българската роботика и автоматизация.

"Напредъкът се измерва в определени проекти, привлечено финансиране, изработка на продукти. Ако преди компаниите внедряваха автоматизация заради развитие на бизнеса, сега една от причините е липсата на квалифицирани и достатъчно кадри. Длъжни са да го правят, ако искат да остават конкурентоспособни. Изкуственият интелект вече буквално изяжда определени позиции и ги трансформира. Използването на такива платформи ускорява бизнес процесите и вземането на решения", отбеляза Михайлов.

Той даде и конкретни добри примери на наши успехи, включително и в колаборация със и за свeтовни компании. Спря се и на промяната на средата, в която активно участва INSAIT.

"Това е първият български институт, чиито представители са канени на престижни форуми и има немалко положителни статии и отзиви за работата му. INSAIT е пример, че инвестициите в човешкия фактор са ключови за прогреса на една организация", подчерта Кристиян Михайлов.

  • Най-голямото събитие за иновации в роботиката и автономните технологии у нас - Robotics Strategy Forum, на 11 септември в зала "Джон Атанасов" на "София Тех Парк". Мотото му е "Произведено в България, признато по света". 
По думите му, следната година беше доста предизвикателна. Чуждестранните инвестиции намаляха с над 50%. Има икономически и политически фактори за това. Все пак, компаниите, работещи в сферата на роботиката и автоматизацията, имат значителен принос в това - БВП на страната да е нараснал с 2.8% през 2024 г.

"България има условия и може да бъде фактор в развитието на технологии, пазари и хораТрябва обаче не да говорим какви предмети да се учат в училище и дали да слагаме оценки за дисциплина в образователното система, а да се фокусираме и да инвестираме най-вече в кадрите", изтъква експертът.

Чуйте разговора на Лили Големинова.

  • PARAi е сдружение, което обединява над 90 технологични компании, работещи в области като роботика, разработка на софтуер, решения с изкуствен интелект, автономни системи, складова автоматизация, киберсигурност, индустриална и потребителска електроника, производство на металорежещи и промишлени машини, доставка на компоненти, дронове и авиационни решения, както и обучителни организации.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени