Дигиталното номадство се превръща във феномен на път да преобърне представите ни за работа и начин на живот. В това отношение страната ни предлага палитра от красиви и спокойни локации за дистанционна работа. Живописното селце Левочево е една от тях. Тук, сред дивата природа на Родопите, Виктор Кузманов реализира своята мечта – да превърне стара забравена къща в хъб за дигитални номади. Признава, че от дете е силно привързан към Левочево, селото на дядо му. Именно на това място той прекарва най-щастливите моменти от детството си. Дълги години живее във Виена, там завършва висшето си образование и работи в сферата на бизнеса, но решава да се прибере в България заради приятелите и усещането за дом и родина.
"Цялата идея с този проект започна с началото на Covid, когато всички започнахме да работим отдалечено и аз си казах: "Сега е вече краен момент да дойда да си оправя къщата в Левочево". И докато се занимавах с майстори, живях в съседното село Момчиловци, където ми дойде идеята да създам голяма къща за споделено живеене и работа.
Интересното е, че всеки път се заглеждах в една стара къща в Левочево и се чудих защо е празна. На един семинар случайно се запознах с едно момиче, което се оказа дъщерята на собствениците. От нея разбрах, че къщата е построена за хотел от баща й. Тя ме свърза с родителите си, отидох, влязох в къщата и видях тази гледка от терасата, на фона на която цялото ми детство е минало и която разкрива необятната шир на Родопите. Тогава си казах: "Това е мястото". Собствениците искаха да я продават, но нямах възможност да я купя и се разбрахме да я взема под наем" – разказва Виктор Кузманов.
Две години по-късно някогашното обезлюдено село се събужда за нов живот. В Левочево пристигат дигитални номади от Европа, САЩ и Азия. Тук те разполагат с всичко необходимо, в т.ч. и с високоскоростен интернет, за да работят на спокойствие и да споделят ежедневието си сред тишина, кристален въздух и непокътната природа.
"Хората, които идват са с всякакви професии - писатели, архитекти, фотографи и най-често – IT специалисти. В повечето случаи идват екипи от фирми – до 20 човека, защото къщата ни е за 20 човека. Те остават за 4-5 дена и сплотяват колектива, като работят и живеят заедно. На място им предлагаме интересни преживявания, като например курс по родопски език, воден от Веси Бабаджанкова – професионален актьор в Родопския драматичен театър. Правим и курсове по гайда и народни песни, разходки в планината, преходи с планински водачи, оффроуд приключения или пък "търсене на съкровище" – скриваме едно барбекю в гората и накрая раздаваме награди."
Виктор планира да осъществи първата си инициатива с кауза – създаване на беседка до един от параклисите на село Левочево, където ежегодно се провежда селският събор. Вече е осигурил спонсори и двама дърводелци, но разчита най-вече на ентусиазма на доброволците – дигиталните номади от Левочево, които нямат търпение да подкрепят каузата му. "Имаме прекрасна природа и дадености, но държавата не популяризира страната ни като дестинация за дигитални номади", казва Виктор и добавя:
"Реално това е и нашата следваща стъпка в Левочево. Ние виждаме, че това нещо работи. Виждаме, че хората изключително много харесват нашата природа. Решихме да направим една по-голяма крачка и да започнем да работим в цяла България и да популяризираме тимбилдинг туризма за хората, които идват, за да работят и преживяват заедно "– каза в заключение Виктор Кузманов.
Вижте още :
Снимки: архив на Виктор Кузманов