Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чиполоне, ЕЦБ: Търговската война може да намали икономическия растеж и инфлацията в еврозоната

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Глобална търговска война може да намали както икономическия растеж, така и инфлацията в еврозоната и би могла да има "недвусмислен рецесионен ефект" върху участващите в подобен търговски сблъсък страни, заяви във вторник членът на борда на ЕЦБ Пиеро Чиполоне, който е и вицепрезидент на Италианската централна банка, предаде Ройтерс.

Забележките на Чиполоне засилват аргументите за по-нататъшно намаляване на лихвите от ЕЦБ през юни и също така са предупреждение за рисковете от по-фрагментиран свят, като например пречки пред потока на капитали и дори евентуално подкопаване на статута на щатския долар като световна "валута-убежище".

"Неотдавнашното увеличение на несигурността в търговската политика може да намали бизнес инвестициите в еврозоната с 1,1% през първата година и реалния растеж на БВП с около 0,2 процентни пункта през 2025 - 2026 г.. Наблюдаваното увеличение на волатилността на финансовите пазари може да означава по-нисък растеж на БВП с около 0,2 процентни пункта през 2025 г.", посочи той.

Макар че въздействието върху инфлацията е по-малко ясно, краткосрочните и средносрочните ефекти могат дори да се окажат дезинфлационни за еврозоната, добави Чиполоне.

Той също така хвърли светлина върху по-дълбоките последици от преминаването от свят, доминиран от Съединените щати и американския долар, към свят, фрагментиран на икономически блокове.

"Ако дългосрочните последици от по-високите тарифи се материализират, по-специално под формата на по-висока инфлация, по-бавен растеж и по-висок дълг на САЩ, това би могло да подкопае доверието в доминиращата роля на щатския долар в международната търговия и финанси", каза членът на ЕЦБ.

Чиполоне добави, че централните банки трябва да се подготвят за "внезапни спирания на капиталовите потоци, прекъсвания на плащанията и нестабилност на валутните пазари" чрез "стабилни рамки за планиране на извънредни ситуации и управление на кризи", докато големите икономики трябва да търсят алтернативи на протекционизма.

"Страните от Г-20, ангажирани със запазването на отворената търговия, биха могли да свикат международна търговска конференция, за да избегнат политиките на "обезценяване на съседа си" и вместо това да подкрепят световната икономика в този период на несигурност и да допринесат за намаляване на глобалните дисбаланси", посочи той.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна