Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътна карта трябва да подобри пенсионния модел в страната ни

Снимка: БТА

Управляващите задължават пет ведомства да напишат пътна карта за нов пенсионен модел, което трябва да доведе до оздравяване и предвидимост в пенсионната система.

“Надявам се, че това няма да е мащабна реформа на пенсионната система, а ще бъде усъвършенстване на пенсионната система, така че да отговаря на съвременните предизвикателства.
През 2024 г. Икономическият и социален съвет в продължение на година работи върху голям анализ, който обхвана развитието на съвременната архитектура на пенсионната система - с трите стълба.

Този анализ е ценен не само, защото от много години насам е единственият, който обхваща с оценки различните стъпки на реформите, които са правени през годините, дава множество препоръки по отношение на първи, втори и трети стълб, но отне и доста време докато голяма част от тези мерки и препоръки, които сме подготвили, се съгласуват между отделните групи в Съвета - работодатели, синдикати и граждански организации”, коментира Зорница Русинова, председател на Икономическия и социален съвет. 

По думите ѝ страната ни е поставена пред наистина сериозна демографска картина - до 2070 г. се очаква населението да намалее с около 23%. Належащо е да бъдат решени обаче и по-краткосрочни проблеми, натрупани през годините с вземане на различни решения, както и защото има необходимост самият пенсионен модел да бъде надграден съобразно сегашните условия на пазара на труда и сегашната икономика.

“Една от констатациите в нашия анализ е, че не само демографските предизвикателства са сериозен проблем пред нашата пенсионна система, но и решенията, които са били вземани с години, без да стъпват на сериозни анализи, които са изкривили общите принципи на солидарност и на адекватност на системата по отношение на принос - права”, допълва тя.

Някои от препоръките касаят стабилността на системата, защото особено през последните години се вижда, че се намалява дефицита в осигурителната система. Втората важна стъпка е да се запази темпа на повишаване на пенсиите, така че да бъдат съобразени с реалния икономически живот, инфлация и всичко останало. 

“За съжаление, ние сме на последно място по отношение на демографските показатели в ЕС. От друга страна сме и с доста по-ниска средна продължителност на живота ( 72 г. при средно над 80 г. за останалите страни от ЕС). Има и други тенденции, като това че делът на младежите, които нито са заети, нито се обучават - 14%. Това в в момента е проблем на пазара на труда, но в бъдеще би представлявало проблем и на осигурителната и социалната система, защото ако тези хора продължават да не работят или работят без договор, няма да имат съответните осигурителни права като всички останали.

“Сивата икономика е също съществен проблем по отношение на осигурителната система, защото реално невнасянето на осигуровки или по-честата практика, когато хората не се осигуряват на реалните си доходи, представлява предизвикателство по отношение на приходите в осигурителната система”, допълва Зорница Русинова.

Чуйте целия разговор на Невена Николова и Данаил Конов в звуковия файл.         
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна