Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предизборно напрежение в Румъния

Владимир Митев: Проучвания поставят Джордже Симион на първо място, вторият не се знае

В предизборните дебати икономическите разговори не са доминиращи, сред хората се усеща притеснение за орязване на разходи

| Интервю
Владимир Митев
Снимка: Ани Петрова

Това, което характеризира ситуацията в Румъния преди изборите на 4 май е напрежение. Имаме Джордже Симион, когото всички проучвания поставят на първо място и не е ясно кой е вторият човек, кой ще стигне до балотаж, каза Владимир Митев, журналист в румънската секция на Радио "България".

 В интервю за предаването "Нещо повече" на БНР той коментира ситуацията в Румъния, няколко дни преди първия тур на президентските избори. Към момента кандидатът на крайно дясната "Алианс за обединение на Румъния" Джордже Симион продължава да бъде най-предпочитаният кандидат на избирателите.

"Проучванията дават големи разлики. Имаше едно, което даде на Крин Антонеску , представител на управляващите 5%, а друго 20%. Една мъгла е и не можем да вярваме на сондажите, както и на предишните избори. Освен Антонеску другият кандидат за втория тур е Никушор Дан, а дали пък няма да е Виктор Понта, защото е човекът, който най-видимо се снима с хора, близки до Тръмп", каза журналистът от радио "България".

"В посещението на Тръмп младши в София  и Букурещ не се предвиждаха срещи с политици и бе насочено към бизнесите. Но Виктор Понта беше и в София, и Букурещ и снимки са доказателство, че е присъствал с Тръмп. В Румъния партньор на посещението беше телевизия "Румъния тв", подкрепяща тенденцията на Понта. Днес пак има дебат и Симион е обявил, че няма да участва. Може би преценява, че ще спечели, защото тези дебати се сриват в нападки. Симион се опитва да спечели от това, като ги остави да се обвиняват кой, какви служби имал зад гърба си", коментира Владимир Митев.

И каза, че икономическият срив в Румъния се дължи на бюджетен дефицит и публичният дълг нараства доста, а обслужването изисква нови дългове:

"И това затруднява икономиката. За 2024 г. дефицитът е бил 9% от БВП. Самият президент предупреди, че който и да спечели неизбежно ще трябва да орязва разходи. В дебатите икономическите разговори не са доминиращи, макар че сред хората се усеща притеснение, че трябва да се затягат коланите, че ще се намаляват заплати и ще се орязват разходи."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна