Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гл. ас. Юлияна Атанасова

Нетуберкулозните микобактерии са навсякъде около нас, но учените ги откриват и лекуват

4
Юлияна Атанасова
Снимка: БНР

Юлияна Атанасова е биолог и главен асистент в Националния център по заразни и паразитни болести. Тя, заедно със свои колеги, работи по проект за откриването на нетуберкулозни микобактерии в пещерен биофилм и карстови води в България.

"След като приключим проекта, очакваме да продължим с идентифицирането на нетуберкулозните микобактерии, но в същия район, като свържем тези естествени природни източници с изследване на популацията. В страната има много населени места, които използват карстови води за питейно-битови нужди. Това наличие, доказахме в нашия случай, че над 15 процента от нетуберкулозните микобактерии са в карстовите води. 

Това потенциално говори и за наличието на естествен резервоар, който може да бъде среда за заразяване и разпространение сред човешката популация в населените места, които ползват тези води. Националната референтна лаборатория  по туберкулоза към Националния център по заразни и паразитни болести е единствената лаборатория в страната, която не само успешно култивира, но и идентифицира и определя лекарствена резистентност към нетуберкулозните микобактерии. 

През последните години те се определят като нововъзникващ патоген. Интересът към тях се увеличава от 80-те години на миналия век, защото се свързват често със заболявания при пациенти с различна форма на имуносупресия, включително и при пациенти със СПИН. През последните години в световен мащаб се наблюдава увеличаване заболеваемостта от нетуберкулозни микобактерии при здрави хора т.е. при пациенти пациенти, при които не се отчита форма на имуносупресия. Причината за това е широкото тяхно разпространение във всички екологични ниши. 

Тези нетуберкулозни микобактерии се срещат във всички географски ширини, във всички държави, в естествена и изкуствена околна среда. Това е така, защото те имат устойчивост към голям набор към лекарствени препарати, в това число и дезинфектанти, което ги прави едни постоянни обитатели на средата около нас. Най-често заразяването става при взаимодействие с околната среда, чрез вдишване или поглъщане. 

В лабораторията, с подкрепата на Фонд научни изследвания работи върху изследване и търсене на нетуберкулозни микобактерии в естествени природни местообитания, като целта ни е да видим как става пренасянето им от околната среда върху хората. Климатичните промени провокират тяхното разпространение и те са опасни най-вече за хора в напреднала възраст. Наскоро открихме, със съдействието на колеги, нов вид нетуберкулозен микобактерии Micobacterium bulgaricum, който е изолиран от клиничен материал на пациент в София. 

Нетуберкулозните микобактерии са над 200 вида, някои от тях са с клинична изява и при тях се налага лечение. Но има и такива видове, които не се свързват с патологични изменения и тяхната изолация не налага лечение, защото са част от микрофлората на човека", разказва в предаването "Следобед за любопитните" Юлияна Атанасова.

Цялото интервю на Ани Костова с Юлияна Атанасова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – Национален център по заразни и паразитни болести
По публикацията работи: Милена Очипалска
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна