Това каза в интервю за БНР директорът на 100 ОУ "Найден Геров" в София Росен Богомилов в коментар по случая с убитото в Хасково момиче.
Според него като общество не сме достатъчно адаптивни и не можем да се справим с всеобхватната агресия и всичко, което излиза извън нормалното поведение.
Вземаме локални мерки. Липсва цялостна концепция за изграждане и подкрепа на младите хора – от ранна детска възраст до момента, в който стават зрели хора. Към тях имаме дълг, който не изпълняваме, смята директорът.
По думите му, училищните екипи на системно ниво не са подготвени да говорят и да обясняват на децата последствията след подобни казуси.
Психологическото развитие на децата е процес. Колкото по-превантивно "пипаме" и работим, толкова по-малко биха били рисковете, коментира Росен Богомилов в предаването "Преди всички".
Освен като учител и заместник-директор, той е бил и член на комисия за борба с противообществените прояви и сподели, че е виждал деца, които са жертви на времето, в което живеем.
"Не ни остава време за най-важното: да говорим с децата си. Времето, прекарано с тях, е изключително важно. И в ролята на директор аз си оставям време, в което прекарвам с децата."
Първото нещо, което е направил като директор на полупразното училище Богомилов, е да отвори вратите на училището и да покани кварталната общност, което го е възродило и по думите му го е превърнало в бутиково.
"Поемам отговорността си като директор да случа нещата, но без подкрепата на екипа си, на родителите, на местната общност, това не би било възможно."
Религията е нещо, което човек трябва да приеме, когато е осъзнат. Това е въпрос на личен избор, лични убеждения, семейна среда, изрази мнение Росен Богомилов.
"Добродетелите са нещо, което трябва да се преподава във всеки учебен час. Извеждането им в конкретен учебен час едва ли би имало ефект."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.