Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриха първата галерия в България, посветена изцяло на дигиталните изкуства

Галерия "Автоматик" засега е отворена само онлайн, скоро ще бъде и на физически адрес в София

Снимка: DA LAB foundation

В София отваря врати първата галерия в България посветена изцяло на дигиталните изкуства. Галерия "Автоматик“ засега е отворена само онлайн, скоро ще бъде и на физическия си адрес в центъра на София.

Галерията е инициатива на DA LAB foundation. Тя е интерактивна и автоматизирана, и е връзка между изкуството, науката, технологиите, обществото и отделния човек.


Пред Радио София Венелин Шурелов определи идеята за галерията сама по себе си като произведение на изкуството, свързано със свободния достъп, демокрацията, правата, алгоритмите.

"Те са част от нашия живот, но това е част от голямата тема, която ние като съвременни хора обитаваме – какво стои зад автоматизацията, зад генеративните системи, зад големите корпоративни интереси. Стоят пари, интереси, власт, контрол и не дотолкова благородни намерения, за разлика от моите, които са безкористни, по-скоро в полза на човека, на нашата микрообщност“, обясни Шурелов.

По думите му, Галерия "Автоматик“ е манифест – да отмени едно институционално пространство, каквото обикновено са галериите или музеите.

"Тук няма работно време. Това ще е едно пространство, което ще функционира 24/7, ще бъде свободно като едно публично пространство. Разбира се, ще има правила за достъп, както и привилигирован – през абонаменти, през общност или през платен символичен достъп. Това място ще бъде на разположение на всеки, по всяко време“, посочи Венелин Шурелов.

Той обясни и как ще функционира галерията.

"Разработваме автоматизирана система за достъп, която е свързана с различни електронни компоненти, с пост терминали, с кодирани устройства, в които въвеждаме QR код или цифров код, или магнитен четец. Можем да си представим цялото място като един автомат, в който влизаме. То ще представя селекция от автори, по съвсем обран начин на представяне, в полза на автора и на произведението. Особеното идейно решение е свързано с това, че принципът на достъп като автоматизация ще бъде прехвърлен и в самото съдържание", каза Венелин Шурелов.

Как изкуството може да бъде арбитър между хората, големите технологии и властта, чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени