В опита си да преоткрие италианските корени на мелодрамата Миланската скала се насочва към по-рядко поставяни творби от автори творили във Венеция (Кавали и Чести) и Неапол (Винчи). В настоящия сезон погледа се разширява към богатия културен живот в границите на Австрийската империя, създаван от творци от различни среди, предимно на италиански език. Последната вълнуваща среща е с родения в Бохемия, но тясно свързан с Венеция композитор Флориан Леополд Гасман. Започнал кариерата си в италианския град, с който остава свързан през целия си творчески път, Гасман се утвърждава във Виена като придворен композитор на Йосиф II и учител на Антонио Салиери. L'Opera Seria предизвиква интереса на диригента Кристоф Русе, режисьора Лоран Пели и сценографа Масимо Тронканети със своята остра сатира на театралната среда преди реформата на Глук.
"Сюжетът на L'Opera Seria е доста удивителен", споделя диригента Кристоф Русе. "По същество историята разказва за театрален директор, импресарио, който възнамерява да създаде опера в своя театър. Той трябва да се пребори с либретиста, композитора, певците, балетмайстора, преписвача и дори с майките на певците. Това е абсолютно невероятна фантазия и подигравателен документален филм за създаването на опера през XVIII век. Очевидно е фарс, чак до имената на героите…
Освен това Гасман е композитор, който въпреки германското си име, пише в неаполитанския стил на времето. Той е учител и общественик във Виена, много преди Салиери, когото всъщност обучава. И не на последно място, за Les Talens Lyriques е огромна възможност да се представи за втори път в Миланската Скала, в нова постановка, дело на Лоран Пели, с когото копнея да работя от толкова много години", завършва Кристоф Русе.
Бъдете с нас тази събота, 3 май от 20 часа с програма "Христо Ботев", за да се докоснем до високите идеи на изкуството и контраста им с прозаичността на ежедневието, поднесени умело чрез музикалната и театралната стилистика на 18 век, едновременно елегантни и остро сатирични.
Съдържание на операта L'Opera Seria от Флориан Гасман
Действащи лица и изпълнители:
• Фалито – баритон, импресарио – Пиетро Спаньоли
• Делирио – баритон, поет – Матия Оливиери
• Соспиро – тенор, композитор – Джовани Сала
• Риторнело – тенор, певец – Джош Лавъл
• Стонатрила – сопран, примадона – Жули Фукс
• Сморфиоза – сопран, (втора) примадона – Андреа Керъл
• Порпорина – сопран, (трета) примадона – Серена Гамберони
• Пасагало – баритон, учител по танци – Алесио Ардуини
• Брагерона – тенор, майката на Порпорина – Алберто Алегреца
• Бефана – контратенор, майката на Сморфиоза – Лорънс Зазо
• Каверна – контратенор, майката на Стонатрила – Филипо Минеча
Оркестърът на Миланската Скала с исторически инструменти и ансамбъл Les Talents Lyrique
Диригент: Кристоф Русе
Снимки: Teatro alla Scala