Това заяви пред БНР Ивайло Мирчев, един от председателите на "Да, България".
"След като приехме Конституцията имаше всички индикации, че Пеевски не е доволен върху отслабването на неговата хватка върху съдебната власт."
"За гласовете на ДПС за Конституцията сме заявили много честно към всички – че ще се обърнем към тях, още 2020 г. Защото няма откъде да вземем 160 гласа. Винаги, когато е ставало дума за Конституцията, ние сме казвали, че ще се обърнем към останалите партии в парламента. Имаме два избора – или да не променяме Конституцията, което обезсмисля всички усилия, или да се обърнем към ДПС, за да променим заедно Конституцията на страната. Публично сме декларирали, че разговор с ДПС ще има", обясни Мирчев.
Никога не е имало ясно желание на Борисов да действа по смяна на регулаторите без партньорство с Делян Пеевски, подчерта Мирчев. Той допълни, че в ПП-ДБ са разсъждавали върху варианта да разделят Борисов от Пеевски.
Регулаторите ще изглеждат зле. И до момента Пеевски имаше изключителна власт в регулаторите, смята съпредседателят на "Да, България".
Бяхме свикнали когато двете по-малки момченца тук се карат, да разчитаме на големия батко – Брюксел, Вашингтон или Лондон. Санкциите "Магнитски" не вършат работа, имаме вездесъщ Пеевски, коментира Ивайло Мирчев в предаването "Политически НЕкоректно". Запитан за легитимирането на Пеевски той напомни как "Пеевски надничаше срамежливо, а понякога и не много срамежливо зад рамото на Бойко Борисов".
"Репликата за мазното кафе се роди, защото Пеевски нямаше нищо срещу Христо Иванов. Когато нямаш нищо срещу него, сядаш и обясняваш как той бил пил мазно кафе. Аз много рядко съм виждал Христо Иванов даже кафе да пие."
За кандидатурата на шефа на ДАНС Пламен Тончев за председател на Комисията по досиетата той посочи, че с отстраняването на Тончев се доовладява ДАНС. Според него Тончев се е опитвал да балансира между Радев от една страна, и Пеевски и Борисов от друга.
"Този баланс очевидно не се е харесал на Пеевски и в резултат на това той подава оставка. (…) Нямам съмнение, че е бил мотивиран по подходящия начин. Най-честата зависимост са компромати, някое дело на трупчета в прокуратурата. Голяма част от хората, които заемат една или друга публична длъжност, имат някакви скелети в гардероба и Пеевски и хората около него са доказали, че могат да ги използват по добър начин."
Вижда се, че критиките на Пеевски към президента много рязко секнаха. Остротата в този конфликт липсва, отбеляза той.
В България не е ясно кой е представителят на Тръмп. Доста е объркано. "Възраждане" искат да връзваме лева за долара, каза Мирчев, като определи ситуацията като "политически паприкаш". По думите му, при Кирил Петков не е възникнало "нещо рязко тръмпистко" с оглед на присъствието му на встъпването на Доналд Тръмп в длъжност.
Заявката, която даваме, е за по-висока степен на интеграция в ДБ и в демократичното дясно като по-широка общност, уточни той за посоката, в която ще работят от "Да, България".
"Имаме определени различия с ПП, но пък имаме обща парламентарна група, имаме общи каузи. По отношение на политиките имаме доста разлики. ПП са центристка формация, с определен ляв уклон. Не мога да кажа, че са дясна формация. Това не означава, че утре ще се разделим с ПП. Имаме много какво да подобрим в работата си в тази коалиция в парламента, за да можем да имаме аргументи да се явим пак заедно."
Мощният дует на Борисов и Пеевски е овладял почти всички институции в държавата, отбеляза още Мирчев, според когото по-големият батко, на когото можеш да се оплачеш, вече го няма.
"Ако искаме да се противопоставим на този тандем Пеевски - Борисов, особено в София, трябва да обединим първо общността си, което не означава механичен сбор на партии. Всички са си научили грешките от миналото."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.