Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археологическият музей в Сандански в действителната и виртуална реалност

| обновено на 03.05.25 в 15:59

Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е над основите на раннохристиянска базилика от V в. – базиликата на епископ Йоан. 

В съседните зали на втория етаж са изложени експонати от праисторията и античността.


Музеят притежава ценна колекция от мозайки от раннохристиянския период (ІV-VІ в.), както и колекции от надгробна мраморна пластика -  уникални произведения на античното изкуство. Сред тях са плочите на Юлий Максимум, на Асклепий, дарствената плоча на Флавиана Филократия – единствена по своята изящна изработка.Как Археологическият музей в Сандански в навечерието на своята 90 годишнина съчетава реалностите и какви са срещите между историята, съвремието и виртуалното,  чуйте в разговора с: Антон Ковачев, директор на Археологическия музей в Сандански, археологът д-р Светла Петрова и експертът по виртуална реалност Марин Маринов.

"Една сутрин в Античния Сандански" или когато технологиите срещнат античността – как двама млади компютърни специалисти избират да работят по виртуалната реалност, която ни пренася в ежедневието на жителите на древен Сандански.


Чуйте в "Семейно радио" Теодора Вълова и Давид Иванов от Лабораторията за виртуална и разширена реалност към София Тех Парк.
Снимки: БНР
По публикацията работи: Росица Михова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна