Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Частици от Халеевата комета преминават край Земята

Снимка: ЕПА/БГНЕС

При ясно време днес и утре в небето ще е видима планетата Марс, а в ранните часове на Гергьовден над нас се очаква да преминат частици от Халеевата комета, откъснали се от нея преди стотици години.

"На 6-ти май е активен и метеорният поток Ета Аквариди, т.е. той е в своя максимум на Гергьовден рано сутринта, когато ще могат да бъдат наблюдавани около 20 метеора на час", обясни за БНР физикът от Института по астрономия при Българската академия на науките Пенчо Маркишки относно явлението, наричано още "падащи звезди".

"Този метеорен поток е интересен с това, че се поражда от частици, отделящи се от Халеевата комета. Преминавайки по своята орбита близо до Слънцето, от нея се отделят частици, които всъщност оформят кометните опашки и става така, че около 6 май Земята прекосява тези метеорни роеве или облаци от космически частици, отделили се от кометата", добави Пенчо Маркишки и напомни, че последният път, когато кометата е достигнала своя перихелий - точката, в която тя е най-близо до Слънцето и е най-видима от Земята, е било през 1986 година.

Звездопадът по Гергьовден ще бъде видим с просто око, както и планетата Марс:

"На 4-ти и на 5-ти май ще можем да наблюдаваме планетата на фона на почти целия звезден куп М-44, известен с народното си наименование Яслите в съзвездие Рак. Той може да бъде наблюдаван с бинокъл в изключително ясни нощи и с невъоръжено око, но за целта човек трябва да бъде доста далеч от градските светлини", предупреди още физикът от Института по астрономия при БАН.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени