Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята на 69 български генерали в третата книга от поредицата "Българските генерали 1878 – 1946"

Снимка: НВИМ

В края на април, Националният военноисторически музей официално представи третата книга от поредицата "Българските генерали 1878 – 1946“, озаглавена „С воля и отдаденост“, с автори проф. Тодор Петров и доц. д-р Соня Пенкова. Те са създатели и на предишните две части на първото по рода си систематизирано и цялостно изследване на произхода, образованието, професионалната реализация, заслугите и отличията на висшия офицерски корпус.

Третата книга съдържа биографичните данни за 69 генерали, участвали в градежа на Българската армия, в петте войни за национално освобождение и обединение, и в обществения и политическия живот на България от 1878 г. до 1946 г.

Пред Радио София директорът на Националния военноисторически музей доц. д-р Соня Пенкова обясни, че целта на книгата е да станат известни по-малко популярните имена на български генерали в историята на Третото българско царство.

"В общественото поле на внимание, като че ли стоят само онези, които са извоювали своето име и своята слава по бойните полета на България или други, които са замесили името си в политически събития. Някакси, огромната част от българския генералитет сякаш оставаше непознат, невидим, а много често се правят различни разсъждения относно ролята на българския генералитет. За нас, с проф. Петров, беше важно да направим достояние фактите на базата на архивни документи, на спомени, на научна литература. Фактите, които без украса да покажат истинския път на тези хора във военната кариера, техните обществени позиции“, каза доц. Пенкова.

Тя добави, че в началото изследването започва с неофициалното заглавие Проект 500, тъй като авторите успяват да събират списък с имената на генералите, които са почти 500.

"Днес той вече набъбва и е на път да „прелее“ 600. В този списък включихме много висши офицери, за които не се знаеше, че са достигнали генералски чин, както и също изключихме няколко имена, които поради различни причини или обстоятелства, тръгнали от техни близки или в някое населено място, в което те са ръководели важни битки, бяха титулувани като генерали, а всъщност те не са достигнали до този чин. В някаква степен книгата изправи една несправедливост към много от имената на българските генерали", посочи доц. д-р Соня Пенкова.

Официалното представяне на книгата е част от програмата на НВИМ за отбелязване на 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия. По традиция на днешния ден Националният военноисторически музей работи с вход свободен.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна